Ministerstvo Bangladéše plánuje výstavbu elektráren o celkovém elektrickém výkonu 60 000 MW. Plánuje tak učinit do roku 2041 a pokročit tak v úsilí stát se vyspělou zemí, sdělila místní média.

jaderná energie - Bangladéš chce za 25 let téměř zečtyřnásobit výkon svých elektráren - Životní prostředí (Industrial site NEW BAWER MACHINE 2 1024) 1
Stavební technika v lokalitě Rooppur. (Zdroj: Roopurnpp.gov.bd)

Podle ministra energetiky a přírodních zdrojů, Nasurala Hamida, je stávající výkon elektráren v zemi kolem 16 046 MW. Do roku 2021 by se měl výkon zvýšit na 24 000 MW, což umožní Bangladéši být mnohem méně závislá na dodávkách elektrické energie.

Prohlášení bylo vyřčené na konferenci „Rising Bangladesh“ (Rostoucí Bangladéš) v Loebově domě na Harvardské univerzitě v Bostonu. Nasrul Hamid také sdělil, že hlavní energetický plán Bangladéše z roku 2018 počítá s energetickým mixem:

  • 35 % – zemní plyn
  • 35 % – uhlí
  • 10 % – obnovitelné zdroje energie
  • 20 % – jaderné a ostatní zdroje energie

V současnosti je téměř 100 % elektřiny v Bangladéši vyráběno z fosilních zdrojů (zemní plyn, topné oleje) a první blok jaderné elektrárny Rooppur by se měl rozběhnout v roce 2023.

„Ministerstvo podporovalo soukromý sektor ve výrobě elektřiny, díky tomu je nyní v Bangladéši vyráběna elektřina z 50 % soukromým sektorem. Bylo iniciováno, aby i nadále byla část distribuce a přenosu elektřiny přenechána soukromému sektoru, sdělil ministr.

Zdroj: Rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..