Rosatom zveřejnil video z přepravy plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov do Murmansku. Zde bude do jejích reaktorů zavezeno palivo a po otestování všech systémů plavidla vyrazí na druhou část cesty na Dálný východ.

Do murmanských loděnic byla elektrárna dotažena 17. května, o 2 dny dříve oproti původnímu plánu. Plavidlo o délce 114 metrů nemá vlastní pohon a proto musí být během přepravy taženo remorkéry. Zavážení paliva má začít v červenci tohoto roku a na podzim by měla být plovoucí elektrárna připravena k vyplutí směr Pevek, kde bude dlouhodobě kotvit.

Akademik Lomonosov je plovoucí jaderná elektrárna, určená pro zásobování odlehlých oblastí na východě Sibiře. Na palubě má 2 tlakovodní reaktory KLT-40S, každý s výkonem 38,5 MW elektrických. Kromě elektrické energie produkují reaktory také teplo o výkonu 50 Gcal/h (v tomto případě bude elektrický výkon každého reaktoru snížen na 35 MW).

Jaderné reaktory se nachází pod hranatou centrální částí elektrárny. Pevná ocelová konstrukce chrání jaderné zařízení jak před vnějšími vlivy, tak také okolní prostředí před vlivy reaktoru.  

Plovoucí elektrárna v březnu splnila všechny pevnostní testy a byla tak připravena na poslední etapu – zavezení paliva.

 

 

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..