Na jubilejní desátý ročník fóra Atomexpo, které probíhá ve dnech 14. až 16. května 2018 v Hlavním tiskovém středisku města Soči, dorazilo na 3000 účastníků ze 68 zemí. Heslem fóra je: Globální partnerství rovná se základ úspěchu. Zástupci českých firem zde představují nejpočetnější národní delegaci.

jaderná energie - V Soči začalo 10. mezinárodní jaderné fórum Atomexpo 2018 - Ve světě (Atomexpo 2018 1024) 1
Vstup do expoziční části Atomexpa 2018. (Zdroj: Rosatom)

Fórum zahájili generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano, generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov, generální ředitelka Světové jaderné asociace (WNA) Agneta Risingová, generální ředitel Agentury pro jadernou energii (NEA) OECD William D. Magwood IV. a předseda Mezinárodní asociace provozovatelů jaderných zařízení (WANO) Jacques Regaldo.

Risingová řekla během zahájení: „První ročník fóra Atomexpo 2018 proběhl v roce 2009 v Moskvě. Od té doby bylo k síti připojeno 50 jaderných bloků, z toho polovina v minulých třech letech. V dalších dvou letech má vstoupit do provozu dalších 30 bloků. Této akcelerace výstavby nových bloků bylo dosaženo díky globalizaci jaderného průmyslu a prohloubení mezinárodní spolupráce a partnerství.

jaderná energie - V Soči začalo 10. mezinárodní jaderné fórum Atomexpo 2018 - Ve světě (Alexej Lichačov generální ředitel Rosatom 1024) 2
Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu. (Zdroj: Rosatom)

Lichačov během plenárního zasedání zdůraznil: „Za 10 let fóra Atomexpo se změnila globální situace. Můžeme si všimnout rostoucí role ekologie ve světové politice. Bez spojení našich sil riskujeme, že nás potká globální ekologická katastrofa. Vidíme země, které si vybraly cestu zelené energetiky, a nedílnou součástí nového zeleného energetického mixu je i jaderná energetika. Vnímáme přechod centra rozvoje jaderné energetiky z rozvinutých do rozvíjejících se zemí, které chtějí rychle, kvalitně a ekonomicky zahájit energetické využívání jaderné energie. To vytváří půdu pro spolupráci. Vyzývám solidní a zkušené hráče na poli jaderného průmyslu, aby posoudili možnosti spolupráce s Rosatomem, neboť pro další úspěšný rozvoj jsou důležité aliance a mezinárodní spolupráce.“

Program fóra tvoří přes 20 kulatých stolů a panelových zasedání, na kterých vystupuje více než 200 expertů. Ti hledají odpovědi na aktuální otázky, které řeší celosvětový jaderný průmysl ve všech oblastech mírového využívání jaderné energie. Hlavní pozornost je věnována mezinárodní spolupráci při výstavbě jaderných elektráren, vývoji digitálních technologií, přípravě odborníků, rozvoji jaderné infrastruktury a zajištění jaderné bezpečnosti. Během fóra je podepisována řada dohod o spolupráci, obchodních smluv a dalších dokumentů.

V expoziční části fóra představují jednotlivé firmy své inovativní technologie, produkty a technická řešení. Na stáncích se představilo 115 ruských a zahraničních firem podnikajících v jaderném průmyslu a příbuzných oblastech. Příkladem představených inovativních technologií je humanoidní robot určený pro třídění radioaktivních odpadů, kterého vyvinula společnost RosRAO ze struktury Rosatomu.

jaderná energie - V Soči začalo 10. mezinárodní jaderné fórum Atomexpo 2018 - Ve světě (Humanoidní robot společnosti RosRAO 740) 3
Humanoidní robot pro třídění radioaktivních odpadů. (Zdroj: Rosatom)

Z české strany dorazilo přes 30 zástupců firem a organizací, například Aliance české energetiky, ALTA, Doosan Škoda Power, Energoprojekt Praha, I.B.C. Praha, Škoda JS, Škoda Praha, ÚJV Řež, ZPA Pečky. Program fóra navštívila i zástupkyně ČEB. Slovenskou stranu na stáncích představovaly firmy ENSECO, PPA Control, SPIE Elektrovod a VÚJE.

jaderná energie - V Soči začalo 10. mezinárodní jaderné fórum Atomexpo 2018 - Ve světě (Stánek Aliance české energetiky2 1024) 4
Stánek Aliance české energetiky. (Zdroj: Rosatom)

 

 

Atomexpo je jedním z největších mezinárodních fór zaměřených na jaderné technologie. Rosatom jej pořádá každoročně od roku 2009. Účastní se jej ředitelé klíčových firem jaderného průmyslu, státních organizací, mezinárodních i občanských asociací a přední odborníci z celého světa. Za 10 let se Atomexpo stalo globální událostí pro výměnu ideí a dobré praxe v oblasti efektivního využívání jaderné energie a široce vyžadovaným místem pracovních setkání, uzavírání dohod o spolupráci i spouštění nových projektů.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..