V Budapešti proběhlo veřejné slyšení o plánovaném rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Společnost ČEZ plánuje rozhodnout o modelu financování v polovině letošního roku. 4. května 2018 o tom napsal maďarský deník Magyar Idők.

jaderná energie - V Maďarsku proběhlo veřejné slyšení o plánovaném rozšíření Dukovan - Nové bloky v ČR (edu celkovy CEZ 1024) 1
Vizualizace umístění dvojice nových bloků v JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Veřejné slyšení proběhlo na maďarském ministerstvu zemědělství na základě žádosti maďarské strany. Podle legislativy je nutné v rámci hodnocení dopadu nových bloků v lokalitě Dukovany na životní prostředí provést veřejná slyšení se sousedními zeměmi a v okolních zemích, pokud o to požádají. Podobný proces proběhl i v Maďarsku během přípravy výstavby nových bloků jaderné elektrárny Paks.

Z české strany se účastnili zástupci ministerstva životního prostředí, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a společnosti ČEZ.

Společnost ČEZ (Investorem nových bloků bude společnost EDU II, která je v současnosti dceřinnou společností ČEZu, rozhoduje se jen o tom, kdo ji bude vlastnit. Všechna povolení jsou vydávána právě na tuto společnost, takže veškeré aktivity může ve vhodnou chvíli převzít stát nebo jiný investor. – pozn. Atominfo.cz) představila dokumentaci EIA a ta byla posléze publikována v maďarštině na webu maďarského ministerstva zemědělství. Výstupem z veřejného slyšení byl soubor komentářů především od ekologické organizace Energiaklub, která sdružuje maďarské nevládní organizace, a odpovědí z české strany.

Podle české státní energetické koncepce z roku 2015 se jaderná energetika stane základním kamenem výroby elektřiny v ČR, neboť v příštích několika desetiletích budou uzavřeny starší uhelné elektrárny. V roce 2040 by zastoupení jádra v českém energetickém mixu mělo dosahovat 50 % (pro srovnání jádro se v Maďarsku podílí na spotřebě elektřiny právě 50 %)

Podle platné evropské legislativy záleží na každé zemi Evropské unie, z čeho se bude skládat její energetický mix. Avšak mezi Prahou a Evropskou komisí může potenciálně v budoucnu dojít ke konfrontaci, jak dříve uvedl web deníku Magyar Idők. Došlo by k tomu v případě, že by se Praze nepodařilo přesvědčit Brusel o tom, že dodavatele technologie je možné vybrat za měkčích podmínek než stanovuje Zákon o veřejných zakázkách. Pokud by Evropská komise nesouhlasila, že hlavním kritériem nemá být cena, ale například technologie, mohla by se Praha rozhodnout, že dodavatele vybere na základě mezinárodní dohody podobně, jako to udělalo Maďarsko při rozšiřování elektrárny Paks.

Česká vláda zatím nejednala o způsobech financování nových bloků. Společnost ČEZ a české ministerstvo průmyslu a obchodu zatím provádí konzultace se šesti potenciálními dodavateli.

Zdroj: Magyaridok.hu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..