V Jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka 2. bloku zahájená v první polovině března. První turbína byla připojena v úterý večer a druhá dnes krátce před 05:00. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V elektrárně takzvaně najíždí i blok číslo tři odstavený 22. dubna neplánovaně kvůli kontrole potrubí v sekundární části parogenerátoru. Elektřinu by měl začít dodávat do sítě během dnešního odpoledne.

jaderná energie - V Dukovanech skončila odstávka 2. bloku a rozjíždí se 3. blok - V Česku (DSC 2639 1024) 1
JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. S celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Kvůli aktuálním odstávkám klesla výroba elektřiny na polovinu. Další odstávka by měla podle plánu začít příští týden v sobotu, týkat se bude prvního výrobního bloku Dukovan.

Druhý dukovanský blok stál 53 dnů. Odborníci v průběhu odstávky vyměnili v reaktoru pětinu paliva, instalovali třetí čerpadlo v bazénu určeném pro skladování použitého paliva a vyměnili část elektrorozvaděčů. Zároveň provedli rozsáhlé kontroly zařízení, při nichž použili také nově kvalifikované diagnostické metody.

„Dohromady zaměstnanci ČEZ i dceřiných a dodavatelských firem zvládli 52 technických investičních akcí, z nichž nejnáročnější byla výměna podružných rozvaděčů,“ uvedla firma v pondělní tiskové zprávě. Výměna rozvaděčů čeká do roku 2022 všechny bloky, společnost ČEZ za ni zaplatí 420 milionů korun.

Kontroly zařízení v neplánovaně odstaveném třetím bloku Dukovan skončily během uplynulého víkendu. Energetici pak začali zařízení připravovat na obnovení výroby elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..