Jaderná elektrárna Kozloduj získala povolení k provozu 6. bloku na 104 % původního výkonu. Licenci udělil bulharský dozorný orgán (BNRA). Licence k provozu byla udělena po provedení komplexních testů, které měly zaručit, že je elektrárna připravena k bezpečnému provozu při vyšším výkonu. Po provedení testů bylo třeba všechny výsledky řádně analyzovat a vyvodit patřičné závěry.

jaderná energie - Upravený 6. blok Kozloduje získal licenci k provozu na 104 % původního výkonu - Zprávy (CE pic110518) 1
5. a 6. blok jaderné elektrárny Kozloduj

Na zvyšování výkonu bloku spolupracovali pracovníci Rusatom Service, dceřiné společnosti Rosatomu, se zaměstnanci elektrárny. V rámci zvyšování výkonu bylo vyměněno statorové vinutí elektrického generátoru, vylepšeny bezpečnostní systémy reaktoru a zvětšeny separátory vlhkosti. Část projektu se zaměřila také na vylepšení systému řízení a kontroly reaktoru.

Program zvýšení výkonu byl financován provozovatelem jaderné elektrárny Kozloduj (Naciolna električeska kompanija). Podobný projekt je připravován také pro 5. blok bulharské jaderné elektrárny Kozloduj. Oba bloky jsou typu VVER-1000, uvedené do provozu byly v letech  1987 a 1989.

Hlavním cílem prováděných úprav je zvýšit výrobu elektřiny z bezemisních zdrojů a snížit tak produkci oxidu uhličitého v Bulharsku.

Zdroj: rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..