Kola, mini auta nebo říční přívozy. Inovátoři ze společnosti ÚJV Řež odstartovali projekt vývoje malé vodíkové plničky. Speciální jednotka bude sloužit k doplňování paliva dopravních prostředků, prozatím těch s nízkou spotřebou. Testovací provoz chtějí zahájit v roce 2020. Díky výrobě vodíku pomocí fotovoltaiky půjde o naprosto bezemisní ekologickou dopravu. Projekt finančně podpořila Technologická agentury České republiky (TAČR).

jaderná energie - ÚJV Řež: Sázka na palivo budoucnosti - vodík - V Česku (Vodíková stanice v Řeži vyrábí vodík pomocí fotovoltaiky 1024) 1
Vodíková stanice v Řeži, která vyrábí vodík pomocí fotovoltaiky. (Zdroj: ÚJV Řež)

Nahradí hlučné a špinavé dieselové motory ekologický a zdravotně nezávadný vodík? Do dvou let dva chtějí inženýři ze společností ÚJV Řež spustit testování vodíkové plnicí jednotky společně s vybraným malým vozidlem. Svůj dlouholetý projekt výroby vodíku z obnovitelných zdrojů, konkrétně pomocí fotovoltaických panelů, tak posunou o krok dál. Výrobní jednotku přímo v Řeži doplní o kompresní stanici s tankovacím rozhraním.

Fungování plnicí stanice prověří právě pomocí speciálně vyvinutého dopravního prostředku. Zda odborníci zvolí říční přívoz, lehký městský elektromobil, nebo třeba elektrokolo, zatím ještě není rozhodnuto. „Pro začátek chceme adaptovat na vodíkový pohon vozidlo s nízkou spotřebou, pro které není potřeba plnohodnotná plnicí stanice. Vybavíme jej palivovým článkem, který vyrábí elektřinu pro elektromotor,“ říká Aleš Doucek, vedoucí oddělení vodíkových technologií ÚJV Řež. Využitím vodíku v palivovém článku vzniká jako odpadní produkt pouze obyčejná vodní pára. Odpadají tedy škodlivé emise CO2, oxidů dusíku a síry i prachové částice. Chod elektromotoru je navíc velmi tichý a bez vibrací, což přispívá ke většímu komfortu cestujících.

jaderná energie - ÚJV Řež: Sázka na palivo budoucnosti - vodík - V Česku (akumulace vodik schema cz 1024) 2
Schéma výroby vodíku v ÚJV Řež. (Zdroj: ÚJV Řež)

 

První úvahy nad vhodným prototypem testovacího vozidla směřovaly k pražským přívozům. V hlavním městě funguje celkem sedm přívozních tras, na nichž jezdí lodě s maximálním výkonem motoru 22 – 36 kW. Právě náhrada jejich dieselových motorů palivovým článkem v kombinaci s baterií by mohla být prvním krůčkem k ekologičtější říční přepravě. „Váženě uvažujeme i nad elektrokoly. První vodíková kola již existují, byť jsou zatím velmi drahá. Zajímavý by rovněž byl malý elektromobil do města, takový ten pro řidiče od 15 let,“ předestírá plány Aleš Doucek. Podle něj dojde k finálnímu výběru dopravního prostředku pro testování do konce letošního roku. „Naším dlouhodobým cílem je ale v každém případě realizace demonstračního přívozu v Praze na Vltavě,“ ujišťuje.

Malou plnicí stanici chtějí mít vědci ze Skupiny ÚJV hotovou do konce roku 2019, provoz vozidla pak zahájí v létě 2020. „Sběr dat za provozu nám odhalí například energetickou náročnost, spolehlivost zvoleného řešení, provozní náklady apod. Získáme tak cenné informace, které využijeme při řešení komplexních projektů v oblasti bezemisní dopravy,“ doplňuje Aleš Doucek.

Na projektu spolupracuje ÚJV Řež s Fakultou chemické technologie VŠCHT v Praze a společností APT, specializovanou na dodávky procesních technologií v oblasti technických plynů. Vodíková plnička zaujala i zmíněnou Technologickou agenturu České republiky, která v rámci programu EPSILON na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje přislíbila pokrýt téměř 60 % nákladů projektu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

2 Comments

    Pěkný hračky za státní kačky ,mají v Řeži ekonomické hodnoty provozu celé soustavy ? Škoda že na první pohled zajímavá cesta od solárního panelu ke kolům vozidel není podepřena ekonomickými a ekologickými parametry .Při výrobě ,údržbě a likvidaci celkem náročného ekologického zařízení nemusí být až tolik ekologické.

      Na celkovou náhradu všech aut nebudou stačit solární panely na všech střechách v Evropě. Navíc recyklace je energeticky náročnější než výroba. Na pole jít nemůžeme, protože při zvýšení efektivity zemědělství se otrávíme GMO a odpady. A stejně na to není dost nafty nebo čistého fosforu atd. Elektrický traktor je fyzikální nesmysl. O množství mědi na přebudování rozvodné elektrické soustavy ani nemluvě. Ani při použití nanotechnologií a jaderných elektráren a zvýšení účinnosti všeho na trojnásobek se tyto problémy nevyřeší. Navíc efektivita a ziskovost výroby pořád klesá – proto víc a víc pracujeme. Prostě se musíme vrátiti do středověku nebo umřít. Vyberte si.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..