Společnost TVEL, která je součástí ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, realizuje v Íránu inženýringový projekt na přechod jaderné elektrárny Búšehr na nový typ jaderného paliva. Namísto starší generace paliva UTVS bude nyní reaktor VVER-1000 této jediné íránské elektrárny používat palivo TVS-2M.

jaderná energie - TVEL dodá do Búšehru nový typ jaderného paliva - Palivový cyklus (IMG 0047 11022010 1024) 1
JE Búšehr s reaktorem VVER-1000. (Zdroj: Rosatom)

Projekt proběhne na základě smlouvy podepsané mezi TVELem, společností pro rozvoj jaderných technologií Atomic Energy Organization of Iran a provozovatelem elektrárny Búšehr Nuclear Power Production and Development Co.

V rámci projektu ruští odborníci provedou výpočty a simulace nezbytné pro schválení tohoto kroku dozorným úřadem. Dodávky nového typu paliva by měly začít v roce 2020.
Palivo TVS-2M má oproti UTVS vyšší hustotu uranu, robustnější konstrukci a dosahuje hlubšího vyhoření. Používáním nového typu paliva provozovatel zlepší jak technické, tak ekonomické parametry provozu bloku a rovněž redukuje objem použitého jaderného paliva.

„Palivová společnost TVEL v těsné spolupráci se svými odběrateli vyvíjí stále nové modifikace a konstrukce jaderných palivových kazet, které zvyšují účinnost provozu jaderných bloků. Pro bloky typu VVER-1000, které používaly palivo UTVS je přechod na TVS-2M optimálním z hlediska technologické kontinuity. Tuto změnu jsme provedli již ve všech jaderných elektrárnách v Rusku a pokračujeme v ní s našimi zahraničními partnery,“ uvedl Alexandr Ugrjumov, viceprezident pro výzkumnou činnost společnosti TVEL.

Pro informaci:

Do palivové společnost Rosatomu TVEL patří podniky na výrobu jaderného paliva, konverzi a obohacování uranu a výrobu obohacovacích centrifug a také výzkumné a konstrukční instituty. Společnost je jediným dodavatelem paliva pro jaderné elektrárny v Rusku. V souhrnu dodává palivo do 75 energetických reaktorů ve 14 zemích světa, do výzkumných reaktorů v 8 zemích a transportní reaktory ruské flotily jaderných ledoborců. Každý šestý energetický reaktor na světě běží na palivo vyrobené TVELem.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..