Třetí letošní cvičení proběhne zítra a pozítří v Jaderné elektrárně Temelín. Veřejnosti se nedotkne, v bezprostředním okolí elektrárny ale může být slyšet kolísavý tón sirén. Vedle toho mohou lidé zaregistrovat cvičné výjezdy monitorovacích týmů. Energetici si procvičí řešení jedné z nejhorších možných havárií spojené s únikem radioaktivních látek do okolí.

jaderná energie - Temelín bude zítra cvičit, spustí přitom sirény - V Česku (v temeline od zitrka pobezi dvoudenni havarijni cviceni) 1
Havarijní štáb jaderné elektrárny Temelín během cvičení. (Zdroj: ČEZ)

Během cvičení se bude ověřovat například fungování havarijního štábu elektrárny. Prověřovat se budou komunikační kanály mezi elektrárnou, Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a dalšími složkami, které by se podílely na řešení mimořádné události. Okolních obyvatel se cvičení nijak nedotkne. Pouze budou moci zaznamenat sirény, které v úterý ráno obsluha spustí v areálu elektrárny. Ve středu se bude v okolí elektrárny pohybovat monitorovací skupina. Ta bude monitorovat radiační situaci a odebírat vzorky životního prostředí. Půjde o jedno vozidlo a pracovníci použijí běžný pracovní oděv nikoli ochranné obleky.

Na letošní rok ČEZ v Temelíně naplánoval devět cvičení. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních, technologických nebo ekologických událostí je to například i eliminace požárů.

Zdroj: ČEZ

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..