Energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 17 procent na 7,3 miliardy korun. Za poklesem stojí jednak loňský jednorázový výnos z dohody o narovnání se Sokolovskou uhelnou, ale také nižší ceny elektřiny a nižší výroba paroplynové elektrárny Počerady. Tržby společnosti klesly o 14 procent na 45,4 miliardy korun. Společnost to dnes uvedla v tiskové zprávě.

jaderná energie - Skupině ČEZ v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk na 7,3 mld. Kč - V Česku (DSC 0001 Záře nad Jaderkou 1024) 1
JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Pro analytika Komerční banky Miroslava Frayera byly překvapivé nižší realizační ceny vyrobené elektřiny v Česku. Nižší čistý zisk je podle něj způsoben také kladným přeceněním opcí na akcie MOL, což ČEZ zaúčtoval v prvním čtvrtletí loni, ale ne letos. Na snížení zisku mají podle něj podíl i vyšší úrokové náklady, které meziročně stouply o 36 procent. „Dnešní výsledky jsou pro nás spíše mírným zklamáním a nepředpokládáme tak, že by měly být dnes pozitivním stimulem pro růst akcií,“ uzavřel Frayer.

Čistý dluh klesl v prvním čtvrtletí meziročně o více než 18 miliard korun na 121 miliard korun.

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o sedm procent na 15,6 terawatthodiny (TWh), přičemž výroba z jaderných zdrojů činila stejně jako před rokem 7,1 TWh. Výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren naopak meziročně stoupla o dvě procenta na 0,6 TWh. Podíl výroby z bezemisních zdrojů činil 52 procent a dlouhodobě roste. Před deseti lety činil 38 procent.

Prodej i distribuce elektřiny koncovým zákazníkům meziročně stoupla o 0,2 TWh, prodej plynu vzrostl také o 0,2 TWh a prodej tepla byl vyšší o 200 terajoulů. Spotřeba elektřiny na území ČEZ Distribuce vzrostla meziročně o procento.

„Skupina ČEZ dále posiluje pozici v Evropě v oblasti nové energetiky,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Daniel Beneš. Připomněl vydaná povolení na výstavbu a provoz čtyř větrných elektráren Skupiny ČEZ ve střední a západní Francii, zisk stoprocentního podílu v polské společnosti Metrolog a dokoupení čtvrtinového podílu ve společnosti ENESA. Hodnota ČEZ vzrostla od začátku roku o téměř 38 miliard, tedy o více než 14 procent.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Loni jí vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun. Představenstvo firmy koncem dubna navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu 33 korun na akcii před zdaněním, tedy stejně jako o rok dříve. Čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se dividenda počítá, letos společnost očekává mezi 12 a 14 miliardami korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..