Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, plánuje letos zhruba stejné tržby jako v loňském roce, kdy činily 4,7 miliardy korun a meziročně se zvýšily o pět procent. Loni přijaté zakázky v hodnotě 4,4 miliardy korun, meziročně také o pět procent vyšší, považuje plzeňský podnik s 1100 zaměstnanci za úspěch, dávají mu solidní perspektivu na tři až čtyři roky. ČTK to 9. května řekl předseda představenstva a generální ředitel firmy Vladimír Poklop.

jaderná energie - Škoda JS plánuje stejné tržby jako loni, tedy kolem 4,7 mld. Kč - V Česku (IMG 3650 s 1024) 1
Šachta reaktoru EPR vyrobená ve Škodě JS pro francouzskou Arevu. (Zdroj: Škoda JS)

Za současné situace na trhu jaderné energetiky se podle něj nedají očekávat razantní růsty. Jaderná oblast není jednoduchý byznys a obchodní příležitosti spíše stagnují, uvedl. Na českém trhu v současnosti přiliš zakázek není. Škoda JS tak stále posiluje vývoz, který už tvoří 68 procent, hlavně na Slovensko, do Maďarska a na Ukrajinu.

Letošek je podle Poklopa klíčový pro naplnění aktualizované státní energetické koncepce a národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. „Letos by mělo padnout rozhodnutí ve strategických otázkách způsobu výběru dodavatele a financování. Je to důležité pro zajištění dostatku energie v nedaleké budoucnosti,“ uvedl. V roce 2035 má dosloužit jaderná elektrárna Dukovany, což nedává velké časové rezervy pro odklady rozhodnutí. „Je v nejvlastnějším zájmu České republiky, aby byla na projektu maximalizována účast českých firem,“ řekl. České společnosti si podle něj udržely know-how v high-tech odvětví a mají zkušenosti, které dnes získávají průběžně zejména v zahraničí a jsou připraveny je uplatnit na trhu ČR.

„Výstavba nových jaderných zdrojů s významnou českou účastí přinese vedle jistoty energetické bezpečnosti také stabilitu a zvýšení výkonnosti českých firem, růst zaměstnanosti a vyšší sociální jistoty i návazný rozvoj regionů a komunit,“ řekl Poklop.

Škoda JS v uplynulém roce zvýšila meziročně hrubý zisk na více než dvojnásobek na 374 milionů Kč.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..