Středa, 28 října
Shadow

Rosatom se plánuje zapojit do tendru na dokončení JE Belene

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom oficiálně oznámila, že plánuje účastnit veřejné soutěže na dokončení rozestavěné bulharské jaderné elektrárny Belene. Tento projekt začal v 90. letech min. stol. a nyní jej bulharská vláda opět oživuje.

Současný stav JE Belene – základová jáma se základovou deskou a uskladněné komponenty za téměř 620 milionů eur. (Zdroj: Rosatom)

 „Rosatom se v každém případě bude účastnit soutěže. Teď je to na Bulharech,“ odpověděl Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu, novinářům na dotaz, zda Rosatom podá nabídku v soutěži na dokončení elektrárny Belene. Dodal, že nyní se očekává rozhodnutí bulharského parlamentu, který v roce 2012 vydal zákaz její výstavby.

O možné ruské účasti se bavili i bulharský prezident Rumen Radev a ruský premiér Dmitrij Medveděv. 21. května během jejich společné schůzky uvedl Radev, že oživení projektu Belene předpokládá i ruskou účast. O týden dříve potvrdil zájem Rosatomu i Kirill Komarov, první náměstek generálního ředitele. Během mezinárodního jaderného fóra Atomexpo 2018 řekl Komarov novinářům, že Rosatom je připraven pomoct Bulharsku postavit elektrárnu Belene.

 

Zrušení projektu Belene

V roce 2006 ruský Atomstrojexport (patří do struktury Rosatomu) zvítězil v mezinárodním tendru na výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny Belene. Reaktory VVER-1000, které měly být použity, se začaly vyrábět v podniku Ižorské zavody v Petrohradě. Poté, co se ujal vlády premiér Bojko Borisov, byl projekt v roce 2009 zmrazen. V roce 2010 bylo oběma stranami podepsáno memorandum o založení nové projektové společnosti, která by se zabývala realizací projektu a splňovala nové požadavky bulharské vlády.

Další vývoj vedl k tomu, že se společnost Atomstrojexport, která již v té době vynaložila velké finanční prostředky za projektování JE Belene, licencování projektu, přípravu lokality (včetně bourání starých budov) a objednávky komponent s dlouhou dodací lhůtou, obrátila na mezinárodní arbitrážní soud. Arbitrážní soud při Mezinárodní obchodní komoře v Ženevě rozhodl 14. června 2016, že společnost Nacionalna električeska kompania (NEK) uhradí Atomstrojexportu kompenzaci za škody způsobené zrušením projektu ve výši 601,6 milionů eur. Ta byla ze strany NEK uhrazena v plné výši v prosinci 2016.

Bulharská vláda v současnosti zvažuje realizovat výstavbu elektrárny Belene na základě tržních principů, tedy bez účasti vlády a státních garancí. Plánuje se, že tato elektrárna bude vyčleněna do samostatné společnosti určené k privatizaci.

Zdroj: RIA Novosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..