Ve dnech 25. a 26. 5. 2018 se v Praze uskutečnilo bilaterální jednání mezi dozorovými orgány ČR a ČLR, organizované na základě Memoranda o porozumění mezi SÚJB a NNSA o výměně technických informací a o spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti.

jaderná energie - Proběhlo dvoustranné česko-čínské jednání dozorných orgánů - V Česku (csm SUJB NNSA IMG 2890 2c203d2da8 740) 1
Z jednání SÚJB a NNSA. (Zdroj: SÚJB)

Čínská delegace vedená náměstkem ministra ochrany životního prostředí a předsedou NNSA panem Hua LIU se setkala s předsedkyni Danou Drábovou a dalšími odborníky SÚJB. V průběhu jednání si obě strany vyměnily základní informace o postavení a kompetencích svých dozorových orgánů s důrazem na bezpečnost provozu jaderných elektráren. Podstatná část diskuse byla orientovaná na projednání plánu spolupráce na období 2018-2019, která bude zaměřena na výměnu zkušeností v oblasti jaderné bezpečnosti, radiační ochrany, krizového řízení a na otázky legislativy.

Na závěr jednání podepsali předseda NNSA a předsedkyně SÚJB Program spolupráce 2018-2019 a dohodli se na dalším setkání v příštím roce.

Jednání, jež proběhlo v otevřené atmosféře, doprovázené živou diskusí, pokračovalo návštěvou ÚJV Řež, kde bylo čínské delegaci představeno experimentální zařízení THS-15 (Termo-Hydraulický Stand) pro zadržení taveniny v tlakové nádobě reaktoru v případě těžké havárie. Následující den bylo bilaterální setkání ukončeno exkurzí do jaderné elektrárny Temelín, kde byla čínská delegace mj. seznámená s přijatými postfukušimskými opatřeními na českých jaderných elektrárnách. 

Zdroj: SÚJB

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..