11. května byl k elektrické síti po delší odstávce připojen 4. blok jaderné elektrárny Ohi v japonské prefektuře Fukui. Jde o osmý blok, uvedený do provozu po fukušimské nehodě před sedmi lety. V příštím měsíci by pak mělo dojít ke komerčnímu spuštění.

jaderná energie - Osmý blok byl v Zemi vycházejícího slunce připojen k síti - JE Fukušima (Ohi 3 and 4 460 Kansai Electric 1) 1
3. a 4. blok jaderné elektrárny Ohi s tlakovodními reaktory od firmy Westinghouse, které byly spuštěny v letech 1991 a 1993. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Po nehodě na JE Fukušima Dajiči v březnu 2011 byly uzavřeny všechny japonské jaderné reaktory. Ohi 3 a 4 obdržely povolení k provozu v srpnu 2012. Tyto dva bloky s tlakovodními reaktory o výkonu 1180 však byly uzavřeny poté, co si úřady v září 2013 vyžádaly dodatečné inspekce v souvislosti s uváděním do praxe nových, přísnějších standardů bezpečnosti. Po čtyřech letech, v květnu 2017, oznámil japonský regulační úřad NRA, že tyto dva bloky všechny požadavky splňují, a schválil plán provozovatele, společnosti Kansai, na posílení řady bezpečnostních prvků.

Provozovatel elektrárny nechal zavézt 193 článků do reaktoru 3. bloku elektrárny Ohi v únoru, 14. března potom proběhlo spuštění a reaktor se dostal na kritickou úroveň dalšího dne. 10. dubna byl připojen k síti. Čtvrtý blok dosáhl kritičnosti 9. května.

Ohi 4 je osmým z japonských 42 reaktorů, jejichž inspekce skončila pozitivně – úřady prohlásily, že vyhovují novým bezpečnostním požadavkům – a obnovil provoz.

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..