V pátek 18.5. zasedala Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany na svém letošním druhém pravidelném zasedání. Před zasedáním si OBK vyslechla informaci o přípravě veřejného projednávání EIA pro 5. blok. Již proběhlo veřejné projednání v Maďarsku v Budapešti, Připravuje se projednání v Rakousku ve Vídni a v Německu v Mnichově. V Třebíči se bude veřejně projednávat EIA pro EDU 5 v Třebíči 19. 6. na Zimním stadionu. Připomínám, že organizace a řízení těchto veřejných slyšení je ze zákona plně v rukou MŽP.

jaderná energie - OBK EDU na svém zasedání probírala veřejné projednávání EIA pro Dukovany i dukovanské kabely - V Česku (570normal 740) 1
Aleš John, předseda Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany, na loňském semináři OBK. (Zdroj: OBK EDU)

OBK byla dále seznámena s výsledky provozu EDU v uplynulém období, přípravě a provedení odstávek i mimořádných krátkých odstávek bloku 3 a 4 pro kontrolu svarů na sekundární straně parogenerátoru. Nedošlo k porušení Limit a podmínek pro bezpečný provoz, nebyl zaznamenán žádný pracovní úraz. V EDU je ke dnešku zaměstnáno 860 zaměstnanců z toho 47 žen. Na lokalitě EDU pracuje z ČEZ 1320 zaměstnanců. Daří se obsazovat volná pracovní místa.

Protože se mezi obyvatelstvem šíří zpochybňující zprávy o stavu kabeláže v EDU, nechala si OBK předložit podrobnou zprávu o stavu kabeláže. V EDU je na 145 000 registrovaných kabelů o celkové délce 13 000 km. Kabely jsou rozděleny do kategorií podle bezpečnostní závažnosti jejich určení. Každý kabel má něco jako „rodný list“ kde jsou evidovány všechny jeho parametry, zkoušky a jeho zbytková životnost. Vzorky kabelů jsou podrobeny reálnému testování na teplotu, tlak, vlhkost a radiaci prostředí. Tyto zkoušky provádí ÚJV Řež. V případě, že jsou objeveny odchylky od předepsaných parametrů je kabel vyměněn. Program péče o kabeláž byl vyhlášeným americkým institutem EPRI (Electric Power Research Institute) oceněn jako příklad dobré péče o stav zařízení.

V souvislosti s programem dlouhodobého provozu – LTO a plány na provozováni stávajících bloků EDU minimálně do roku 2035, kdy by měl podle vládní koncepce být spouštěn nový blok, zazněla informace, že bude zřejmě nutné z důvodů ztráty parametrů vyměnit do roku 2035 pouze 11 – slovy jedenáct – kabelů z těch 145 000. Útvar elektro přesvědčil OBK, že celou situaci s kabely má dokonale pod kontrolou.

Zdroj: České nukleární novinky 18. 5. 2018, autor: Aleš John

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..