Inženýři americké NASA oznámili, že úspěšně otestovali nový pohon Stirlingova typu s uranovým zdrojem energie a potvrdili jeho potenciál pro vzdálené vesmírné mise. Reaktor nese název Kilopower, zkoušky byly zahájeny vloni v listopadu a dokončeny letos v březnu.

jaderná energie - NASA úspěšně otestovala reaktor Kilopower - Věda a jádro (kilopower 740) 1
Vizualizace KRUSTYho (KRUSTY = Kilowatt Reactor Using Stirling Technology). (Zdroj: NASA)

 

Reaktor Kilopower dokáže fungovat s výkonem 1 až 10 kilowattů nepřetržitě po dobu deseti let nebo více. Zdrojem tepla je pevné palivo s izotopem uranu U-235, teplo je transportováno pumpou s tekutým sodíkem coby chladivem a přeměněno na elektrickou energii Stirlingovým motorem. Ten funguje tak, že tok energie z vnějšího zdroje tepla vyvolává tlak, pohánějící píst spojený s alternátorem generujícím elektřinu – oproti benzínovým motorům tedy nedochází k vnitřnímu spalování.

Experimenty probíhaly ve čtyřech etapách, z toho první dvě – bez generace elektřiny, jejich účelem bylo vyzkoušet chování jednotlivých komponent a srovnat je s očekávanými procesy. Během třetí etapy pak byl výkon reaktoru postupně navyšován. Poslední fáze, již při plném výkonu, trvala 28 hodin, a během ní prošel pohon simulací celé vesmírné cesty včetně náběhu, přivedení k plnému výkonu, stálého provozu a vypnutí. Během pokusu vědecký tým zkoušel situace výpadku proudu, selhání pohonu a pístu. S výsledky byli badatelé spokojeni, podle nich prokázaly robustnost systému. “Vyzkoušeli jsme na něj prostě úplně všechno, běžné provozní scénáře a mimořádné podmínky, a náš Krusty jimi prošel na jedničku,” uvedl David Poston, hlavní inženýr pro vesmírné reaktory v Los Alamos National Laboratory.

Marc Gibson, hlavní inženýr v Glennově výzkumném středisku NASA v Clevelandu, dodává: “Při zkouškách jsme tomu systému dali zabrat. Rozumíme svému reaktoru velmi dobře a testy ukázaly, že funguje přesně podle požadavků, které jsme do něj vložili při návrhu. Ve všech prostředích, která jsme vyzkoušeli, fungoval reaktor velmi dobře.“ Dodává, že Kilopower je potenciálně vhodný pro delší mise, než bylo doposud možné, a to i s lidskou posádkou, například pro zkoumání kráterů na odvracené straně Měsíce: „Pokud skutečně chceme vyslat lidskou posádku na dlouhodobou cestu na Měsíc a jiné planety Sluneční soustavy, potřebujeme nové zdroje energie a těmi může být právě Kilopower.“

Vesmírné mise vyžadují spolehlivé zdroje elektrické energie s dlouhou výdrží, které není třeba udržovat ani opravovat a které dokáží napájet měřicí aparaturu. Termoelektrické radioizotopové generátory (angl. RTG) byly a jsou široce používány v družicích a průzkumných strojích, jako je vozítko Curiosity na Marsu. Jejich zdrojem energie je ovšem plutonium-238, jehož aktivní výrobě a používání se z důvodu obavy o potenciální zneužití současné vesmírné mocnosti vyhýbají. Jim Reuter, šéf oddělení NASA pro technologickou podporu vesmírných misí, dodává: “Bezpečné, účinné a silné zdroje energie jsou nyní klíčem ke dveřím, vedoucím k dalšímu pokroku v robotice a průzkumu vzdálených oblastí. Myslím, že projekt Kilopower je velmi důležitým prvkem ve skládačce vědeckého poznání a krokem vpřed v oblasti pohonů pro mise na Měsíc a Mars.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..