Pátek, 23 října
Shadow

Harmonogram spouštění 1. bloku JE Barakah byl upraven kvůli výcviku obsluhy

„Zavážení paliva do prvního bloku jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech je naplánováno na konec roku 2019, nebo začátek 2020. Aktualizovaný harmonogram počítá i s časovou rezervou pro výcvik obsluhy a získání potřebných licencí,“ sdělila energetická společnost Nawah.

Jaderná elektrárna Barakah v prosinci 2017. (Zdroj: ENEC)

Společnost Nawah uvedla, že jsou připravené komplexní přehledy připravenosti k provozu v souladu s kulturou bezpečnosti a požadavky konzervativního přístupu. Závěrečná zpráva pro spuštění prvního bloku elektrárny Barakah obsahuje také  časový harmonogram přípravných prací k získání potřebných povolení, které mají dokázat zajištění jaderné bezpečnosti a její udržitelnosti i po spuštění elektrárny. Nawah dodala, že přezkoumání odráží konzervativní přístup, který v budoucnu poslouží jako pevný základ pro standardy kvality, jadernou bezpečnost a fyzickou ochranu jaderných zařízení ve Spojených arabských emirátech.

Zavážení paliva do prvního bloku bude zahájeno po dokončení všech příprav pro provoz jaderného zařízení a získání potřebných licencí od místního dozorného úřadu. Očekává se, že k zavážení paliva dojde na konci roku 2019, nebo na začátku 2020.

Generální ředitel společnosti Nawah, Mark Reddemann, sdělil: „závazek společnosti Nawah plnit nejvyšší standardy kvality a bezpečnosti je hlavní prioritou a naším hnacím motorem. V důsledku toho se naše hodnocení opíralo o globálně uznávané jaderné normy, díky kterým bylo možné analyzovat zbývající práci před dokončením elektrárny. Jsme přesvědčeni, že nový plán zavážení paliva umožní společnosti Nawah vytvořit konzervativní harmongoram k zajištění všech operací podle nejvyšších standardů.“

„První blok této elektrárny je rovněž prvním jaderným blokem ve Spojených arabských emirátech. Získané zkušenosti se přenesou do zbývajících tří bloků stavěných v JE Barakah a možná i do dalších jaderných elektráren v arabském světě.“

Ve Spojených arabských emirátech jsou nyní stavěny 4 bloky korejského reaktoru APR-1400. Výstavba probíhá v lokalitě Barakah, regionu Dhafrah poblíž Abú Zabí. Výstavbu elektráren zajišťuje konsorcium vedené korejskou společností KEPCO. Provozovatelem elektráren bude energetická společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec). Výstavba prvního bloku začala v červenci 2012, druhého bloku v květnu 2013, 3. bloku v září 2014 a 4. bloku v září 2015. Výstavba prvního bloku byla dokončena v letos v březnu. Na slavnostní ceremonii se sešli prezident Moon Jae-in z Jižní Korey, korunní princ Abú Zabí Chalífa bin Saíd Ál Nahján. První blok je nyní ve fázi uvádění do provozu.  

Enec založila energetickou společnost Nawah v roce 2016 jako společný podnik se společností KEPCO pro provoz a údržbu všech 4 bloků v Barakah. Společnost je vlastněná z 82 % společností Enec a 18 % vlastní KEPCO.

Celková míra dokončení JE Barakah nyní dosahuje cca 88 %. Původně bylo v plánu uvést všechny bloky do komerčního provozu do roku 2020. Po uvedení do provozu budou jaderné bloky dodávat až 25 % spotřeby elektrické energie Spojených arabských emirátů.

Zdroj: world-nuclear-news.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..