„Zavážení paliva do prvního bloku jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech je naplánováno na konec roku 2019, nebo začátek 2020. Aktualizovaný harmonogram počítá i s časovou rezervou pro výcvik obsluhy a získání potřebných licencí,“ sdělila energetická společnost Nawah.

jaderná energie - Harmonogram spouštění 1. bloku JE Barakah byl upraven kvůli výcviku obsluhy - Nové bloky ve světě (Barakah 1 4 December 2017 460 Enec) 1
Jaderná elektrárna Barakah v prosinci 2017. (Zdroj: ENEC)

Společnost Nawah uvedla, že jsou připravené komplexní přehledy připravenosti k provozu v souladu s kulturou bezpečnosti a požadavky konzervativního přístupu. Závěrečná zpráva pro spuštění prvního bloku elektrárny Barakah obsahuje také  časový harmonogram přípravných prací k získání potřebných povolení, které mají dokázat zajištění jaderné bezpečnosti a její udržitelnosti i po spuštění elektrárny. Nawah dodala, že přezkoumání odráží konzervativní přístup, který v budoucnu poslouží jako pevný základ pro standardy kvality, jadernou bezpečnost a fyzickou ochranu jaderných zařízení ve Spojených arabských emirátech.

Zavážení paliva do prvního bloku bude zahájeno po dokončení všech příprav pro provoz jaderného zařízení a získání potřebných licencí od místního dozorného úřadu. Očekává se, že k zavážení paliva dojde na konci roku 2019, nebo na začátku 2020.

Generální ředitel společnosti Nawah, Mark Reddemann, sdělil: „závazek společnosti Nawah plnit nejvyšší standardy kvality a bezpečnosti je hlavní prioritou a naším hnacím motorem. V důsledku toho se naše hodnocení opíralo o globálně uznávané jaderné normy, díky kterým bylo možné analyzovat zbývající práci před dokončením elektrárny. Jsme přesvědčeni, že nový plán zavážení paliva umožní společnosti Nawah vytvořit konzervativní harmongoram k zajištění všech operací podle nejvyšších standardů.“

„První blok této elektrárny je rovněž prvním jaderným blokem ve Spojených arabských emirátech. Získané zkušenosti se přenesou do zbývajících tří bloků stavěných v JE Barakah a možná i do dalších jaderných elektráren v arabském světě.“

Ve Spojených arabských emirátech jsou nyní stavěny 4 bloky korejského reaktoru APR-1400. Výstavba probíhá v lokalitě Barakah, regionu Dhafrah poblíž Abú Zabí. Výstavbu elektráren zajišťuje konsorcium vedené korejskou společností KEPCO. Provozovatelem elektráren bude energetická společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec). Výstavba prvního bloku začala v červenci 2012, druhého bloku v květnu 2013, 3. bloku v září 2014 a 4. bloku v září 2015. Výstavba prvního bloku byla dokončena v letos v březnu. Na slavnostní ceremonii se sešli prezident Moon Jae-in z Jižní Korey, korunní princ Abú Zabí Chalífa bin Saíd Ál Nahján. První blok je nyní ve fázi uvádění do provozu.  

Enec založila energetickou společnost Nawah v roce 2016 jako společný podnik se společností KEPCO pro provoz a údržbu všech 4 bloků v Barakah. Společnost je vlastněná z 82 % společností Enec a 18 % vlastní KEPCO.

Celková míra dokončení JE Barakah nyní dosahuje cca 88 %. Původně bylo v plánu uvést všechny bloky do komerčního provozu do roku 2020. Po uvedení do provozu budou jaderné bloky dodávat až 25 % spotřeby elektrické energie Spojených arabských emirátů.

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..