Framatome podepsal kontrakt na vyprojektování, fabrikaci a dodávky palivových souborů s uranem z přepracovaného použitého paliva pro francouzskou elektrárenskou společnost EDF mezi léty 2023 a 2032. Framatome dodal, že projekt bude zaměřen zejména na administrativní záležitosti a problémy s licencováním nového paliva.

Palivové soubory vyráběné ve fabrikačním závodu v Romans-sur-Isère v Drômském regionu ve Francii budou obsahovat uran separovaný z použitého paliva. Uran bude separován v přepracovacím závodě La Hague. Po opětovném obohacení tohoto uranu je možné jej znovu použít jako palivo v jaderných elektrárnách.
EDF nyní používá takové palivové soubory v řadě francouzských elektráren. Elektrárny však musí mít speciální licence k provozu s palivem vyrobeným touto cestou.
„Kontrakt je důkazem schopnosti společnosti Framatome vyrábět zdařilá inženýrská řešení a zejména zdůrazňuje rozsah produktů, správy a údržby, které Framatome nabízí svým zákazníkům,“ sdělil Lionel Gaiffe, výkonný viceprezident divize nakládání s palivem společnosti Framatome.
EDF studovala možnosti recyklace uranu z použitého paliva lehkovodních elektráren již v 80. letech. Již tenkrát se ukázala možnost použití takového paliva v tlakovodních reaktorech o výkonu 900 MWe. První fabrikační závod pro přípravu recyklovaného paliva byl vytvořen v roce 1987 poblíž Romans-sur-Isère. Palivové soubory, ze kterých byl separován uran pro recyklovanou vsázku, byly vyhořívány ve 4. bloku elektrárny Cruas mezi léty 1987 a 1990. První recyklovaná vsázka byla zavezena do stejného reaktoru v roce 1994.
EDF připravuje strategickou rezervu ve formě zásob uranu 235 na dalších 250 let. Nyní přepracovává každý rok 1100 tun použitého paliva. Vyprodukuje tak ročně 11 tun plutonia a 1045 tun uranu ve stabilní formě oxidu, vhodného pro skladování.
Zdroj: world-nuclear-news.org