Prezident Spojených států Donald Trump v úterý splnil jeden ze svých předvolebních slibů: prohlásil, že jeho země jednostranně odstupuje od dohody s Íránem z roku 2015 o jaderných zbraních a znovu na něj uvalí sankce. Jako důvod uvedl, že podle izraelských zdrojů Íránci neplní své závazky a pokračují v obohacování uranu, i přestože jeho protějšci z Ruska a Evropy se jej snažili přesvědčit o opaku. Podle amerického lídra byla smlouva od počátku „založena na lžích“ a „nepřináší nic v oblasti bezpečnosti“. Trump dále uvedl, že „neučiní ze Spojených států oběť jaderného vydírání“. 

jaderná energie - Donald Trump: Spojené státy odstupují od dohody s Íránem a znovu uvalí sankce - Ve světě (20170222 ADM CPAC 2017 twitter header img) 1
Donald Trump. (Zdroj: Whitehouse.gov)

Zmínil také, že očekává další zvýšení napětí na Blízkém východě a že americká administrativa je připravena zahájit s Íránem nová jednání. Chystá obnovení sankcí proti Íránské islámské republice v oblasti energetiky, ropného průmyslu a financí, přičemž sankce budou uvaleny rovněž na každou zemi, která bude pomáhat Íránu s jaderným programem.

Připomeňme si stručně historii dohody: v roce 2015 se vlády Spojených států, Francie, Spojeného království, ČLR, Ruské federace a Německa dohodly o zrušení všech omezení na obchod s Íránem, související s jaderným programem země. Íránská vláda ze své strany se zavázala k rozvoji jaderného programu výlučně mírovým směrem a k tomu, že po dobu 15 let země nebude skladovat více než 300 kg uranu obohaceného na 3,67% a vyrábět plutonium nebo uran zbraňové kvality. Dalšími body byly přestavba obohacovacích kapacit na výzkumná centra a mírové využití výzkumného reaktoru v Araku.

Prezident Trump však nedokázal zodpovědět otázku, jakým způsobem tento krok přinese Spojeným státům větší bezpečnost – po veřejném podepsání dokumentu o odstoupení od dohody se jej na to novináři ptali. Jediné, co na druhý pokus od něj uslyšeli, bylo: „Jednoznačně budeme ve větším bezpečí“.

Uveďme si rovněž reakce ve světě: íránský prezident Hasan Rouhání prohlásil, že Írán bude dohodu dále dodržovat a jednat se zbylými pěti prostředníky. Stojí za zmínku, že země pouští inspektory MAAE na své objekty a její vláda trvá na tom, že dohodu neporušila. Souhlasí s ní Rusové, názor veřejných osobností, které se k věci vyslovily, lze shrnout takto: jde o krok zpátky, který nepřinese žádné ze stran nic dobrého. Podle nich lze případ vykládat jako nebezpečný precedens svévolného odstoupení od mezinárodní úmluvy.

Sedm hodin před ohlášením odstoupení uveřejnil evropský think-tank European Leadership Network výzvu 106 osobností z politické a armádní sféry, z toho 11 z Ruska, v níž žádají americkou administrativu neopouštět dohodu. Předcházela tomu jednání vrcholných evropských politiků, například Emmanuela Macrona, s Donaldem Trumpem.

Jako důkaz, že Írán porušuje závazky dohody, uvádí Donald Trump dokumenty o vývoji jaderných zbraní, které získal od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Podle ruské vlády jde o staré údaje ještě před rokem 2015, kdy byla podepsána.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

1 Comment

    Naštěstí je tu Čína a Rusko. A také inspektoři MAAE, kteří shodně potvrdili, že Irán od podepsání dohody závazky plní. Je třeba spojit celý svět proti USA, dříve, než se jim podaří vyvolat Třetí světovou válku. Ze strany USA se dají čekat další provokace, stejně jako tomu bylo s raketovým úderem na Sýrii, díky zinscenovanému divadlu s chemickým útokem v Důmě. Evropa a státy BRICS by měly USA v mezinárodní politice izolovat. Čína na sankce USA z vysoka kašle a oznámila, že do roku 2030 zvýší svůj obchodní obrat s Iránem na 600 miliard Dolarů ,tedy asi 20 násobně. Předevčírem zahájila pravidelné železniční spojení s Iránem v rámci Nové hedvábné stezky. Čína nežvaní, Čína koná. A to nakonec rozhodne !

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..