Bulharská vláda se 16. května rozhodla požádat parlament o zrušení šest let starého zákazu výstavby jaderné elektrárny v Belene. Vláda se snaží projekt oživit a získat pro něj zahraniční investory, uvedla ministryně pro energetiku Temenužka Petkovová.

Bulharsko podle ní hodlá vyhlásit tendr na výběr strategického investora do konce letošního roku. Náklady na výstavbu elektrárny o výkonu 2000 megawattů se odhadují na nejméně deset miliard eur (255,5 miliardy Kč). O účast na projektu už projevila zájem čínská státní společnost China National Nuclear Corp (CNNC) a Petkovová vyzvala k účasti na tendru francouzský Framatome. O projekt se hodlá zajímat také Evropská investiční banka (EIB).
Sofia zrušila projekt Belene v roce 2012, protože se jí nepodařilo najít zahraničního investora. Země byla také pod tlakem z Bruselu a Washingtonu, aby omezila svou energetickou závislost na Rusku, které mělo dva jaderné reaktory s celkovou kapacitou 2000 megawattů postavit. Bulharsko však obnovilo hledání investorů poté, co arbitrážní soud v roce 2016 rozhodl, že Bulharsko musí Rusku kvůli zrušení projektu vyplatit odškodné více než 600 milionů eur.
Vláda už do elektrárny investovala tři miliardy leva (39,2 miliardy Kč) a další státní peníze do ní vložit už nehodlá. „Pokud se na trhu nenajde žádný zájemce, existují dvě možnosti – prodej zařízení, který nelze uskutečnit za příznivých podmínek, nebo instalace jednoho z reaktorů v elektrárně v Kozloduji,“ prohlásil vicepremiér Tomislav Dončev. Kozlodujská elektrárna pokrývá zhruba 30 procent spotřeby elektřiny v zemi.
Kritici projektu, který byl poprvé zahájen v roce 1981, tvrdí, že výhody nejsou takové, aby ospravedlnily náklady, a že projekt byl desetiletí zdrojem korupčních praktik.
Bulharský premiér Bojko Borisov v únoru navrhl, aby Belene byla postavena jako panbalkánský projekt na zvýšení energetické bezpečnosti, a vyzval sousedy v regionu, aby tuto možnost zvážili, uvedla agentura Reuters.
Zdroj: ČTK