Americký ministr energetiky Rick Perry oznámil americkému kongresu, že nechal pozastavit stavbu továrny na palivo MOX v Savannah River Site. Znamená to problém pro průběh jaderného odzbrojování.

jaderná energie - Američané zastavili stavbu továrny na MOX palivo - Back-end (02 1 740) 1
Letecký snímek továrny na palivo MOX v Savannah River Site. (Zdroj: MOXproject.com)

Stavba továrny byla zahájena v srpnu 2007 a v roce 2012 hlavní dodavatel, společnost Shaw AREVA MOX Services, označila za datum jejího spuštění listopad 2019. Podle původních plánů měla továrna do roku 2034 vyrobit přinejmenším 1700 kazet s palivem MOX s využitím 34 tun zbrojního plutonia, které se Američané zavázali zlikvidovat v rámci rusko-americké dohody ratifikované v roce 2011. Administrativa Baracka Obamy podnikla několik pokusů zastavit stavbu továrny, uváděje jako důvod relativně vysokou cenu tohoto způsobu likvidace zbrojního plutonia. Současný prezident Donald Trump v této snaze pokračoval a vloni podnikl další pokus na zastavení projektu, který však kongres neschválil.

V dopise datovaném 10. květnem 2018 a směrovaném na šéfy parlamentních výborů obou komor amerického kongresu Rick Perry oznámil pozastavení výstavby továrny. Důvody uvedl především ekonomické: podle odhadů ministerstva bude likvidace 34 tun zbrojního plutonia cestou výroby paliva MOX stát celkem 49,4 miliardy dolarů, zatímco alternativní program Dilute and Dispose, tedy uložení v hlubinném úložišti, přijde na 19,9 miliard dolarů. Perry rovněž uvedl, že zmíněných 34 tun plutonia bude po úpravě uloženo ve skladě Waste Isolation Pilot Plant (WIPP).

Připomeňme si, že ruská strana byla zásadně proti této metodě likvidace zbrojního plutonia, jelikož jej považuje za nespolehlivý. V současnosti je rusko-americká dohoda pozastavena, americký úřad pro jadernou bezpečnost NNSA, pod jehož bezprostředním vedením projekt na stavbu MOX továrny probíhá, letos 14. května vydalo rezoluci o částečném pozastavení aktivit na staveništi. Vstoupila v platnost téhož dne a potrvá 90 dní. Zároveň nebyly uveřejněny žádné zprávy o tom, že by docházelo k propouštění pracovníků a NNSA varovala firmy provádějící stavbu, že zatím nemají právo likvidovat žádné filmové ani písemné záznamy ani jiné informace týkající se projektu.

Z toho lze usoudit, že definitivní rozhodnutí o dalším osudu továrny na palivo MOX stále nebylo přijato. Ministerstvo energetiky zatím navrhlo přeměnit ji na výrobce plutoniových nábojů pro jaderné zbraně. Objekt Savannah River Site byl již dříve vybrán jako potenciální místo pro výrobu plutoniových tablet.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..