Aktivisté uspěli s žalobou proti umístění skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu elektrárny Temelín. Pražský městský soud zrušil příslušná rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj i jihočeského krajského úřadu. ČTK to 22. května sdělila mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že v procesu posuzování vlivů na životní prostředí nebyly dostatečně vyhodnoceny vlivy tzv. těžkých havárií. Rozsudek je pravomocný, úřady se věcí budou muset zabývat znovu.

jaderná energie - Aktivisté u soudu uspěli s žalobou proti skladu paliva v Temelíně - V Česku (aktualne je v temelinskem skladu 34 kontejneru s pouzitym palivem ktere jsou pod dohledem kamery mezinarodni agentury pro atomovou energii) 1
Temelínský sklad použitého jaderného paliva. (Zdroj: ČEZ)

Sklad v Temelíně funguje už od roku 2010, počátkem letošního roku byl zaplněn z jedné pětiny. Kontejnery v něm mají být až 60 let, poté se má použité palivo přesunout do trvalého úložiště. Senát soudkyně Viery Horčicové však v pátek v neveřejném zasedání konstatoval, že rozhodnutí o umístění skladu v Temelíně předcházel proces, který nebyl v souladu se zákonem.

Ministerstvo předloni opětovně posvětilo rozhodnutí jihočeského krajského úřadu z roku 2008 o umístění skladu. Tehdy už potřetí zamítlo odvolání spolku na ochranu životního prostředí nazvaného V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Podle soudu úřady nepostupovaly správně.

„Komplexní posouzení vlivů jaderného zařízení na životní prostředí pro případ havárie, včetně tzv. kumulativních vlivů, musí být provedeno ještě předtím, než dojde k umístění stavby do území,“ upozornila Horčicová. Dalším důvodem pro zrušení obou rozhodnutí bylo porušení procesních práv žalobců, tedy zmíněného spolku, v řízení před správními orgány.

Pražský městský soud ve věci rozhodoval už potřetí. Předchozí dvě rozhodnutí ministerstva zrušil, protože byla nepřezkoumatelná. Nyní poprvé podrobil napadené územní rozhodnutí i věcnému přezkumu.

Podle dřívějšího vyjádření spolku V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín mělo územní řízení zásadní nedostatky. Úřady podle spolku například nezhodnotily vlivy všech v místě působících jaderných zařízení na životní prostředí, přírodu, lidské zdraví a krajinu a nezabývaly se hodnocením dopadů případné těžké havárie jaderného zařízení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..