Podle zprávy vydané skupinou Brattle Group oznámené uzavření čtyř jaderných elektráren v amerických státech Ohiu a Pensylvánii povede ke zvýšení emisí oxidu uhličitého a znečištění ovzduší. Vyřazení jaderných elektráren Beaver Valley, Davis-Besse, Perry a Three Mile Island z provozu bude znamenat také vyšší náklady na elektřinu pro obyvatele a ztrátu tisíců pracovních míst.

jaderná energie - Zpráva zdůrazňuje dopad uzavření jaderných elektráren v USA - Ve světě (Davis Besse 460 Fenoc) 1
JE Davis-Besse (zdroj: WNN)

Majitelé těchto čtyř elektráren oznámili, že budou v příštích několika letech uzavřeny, a to kvůli výzvám ve velkoobchodních trzích s elektrickou energií, které neoceňují ekologické atributy poskytované těmito elektrárnami. Společnost FirstEnergy Solutions nedávno uvedla, že jaderné elektrárny Beaver Valley, Davis-Besse a Perry budou bez státních nebo federálních úlev trvale odstaveny v příštích třech letech. Firma Exelon Generation již dříve oznámila, že JE Three Mile Island uzavře v roce 2019.

Dean Murphy a Mark Berkman, ředitelé skupiny Brattle, nyní odhadli ekonomické a environmentální dopady uzavření těchto elektráren, přičemž čerpali z předchozí práce, která zkoumala dopad těchto elektráren na Ohio a Pensylvánii. Jejich zpráva – nazvaná Impact of Announced Nuclear Closures in Ohio and Pennsylvania – byla zveřejněna dne 16. dubna. Tato zpráva vznikla na žádost Nuclear Matters – národní koalice, která informuje veřejnost a tvůrce politik o jasných výhodách jaderné energie.

Podle analýzy autorů bude vyřazení čtyř jaderných elektráren z provozu vést k nárůstu emisí oxidu uhličitého o více než 21 milionů tun ročně. Roční emise škodlivých látek znečišťujících ovzduší – jako jsou oxid siřičitý, oxidy dusíku a další částice – se rovněž zvýší o desítky tisíc tun, s potenciálními sociálními náklady ve výši 170 milionů dolarů ročně.

Studie zjistila, že celková produkce s nulovými emisemi ze čtyř jaderných elektráren – a tedy fosilní emise, kterým tyto elektrárny zabránily – je podstatně větší než u všech solárních a větrných elektráren na energetickém trhu u provozovatele přenosové soustavy PJM, na kterém tyto elektrárny působí.

 „Vyřazení těchto elektráren z provozu by mohlo anulovat emisní výhody z výroby obnovitelných zdrojů energie, jež dodávají elektřinu do přenosové soustavy PJM, instalovaných za posledních 25 let a miliardy dolarů historických investic, které tyto zdroje podpořily,“ uvedla studie.

Uzavření elektráren zvýší hrubé náklady na elektrickou energii pro zákazníky o zhruba 400 milionů dolarů pro Ohio, o 285 milionů dolarů pro Pensylvánii a o 1,5 miliardy dolarů pro všechny země využívající přenosovou soustavu PJM. Navíc by bylo ohroženo více než 3 000 přímých pracovních pozic, stejně jako tisíce dalších vedlejších pracovních míst. V místních daňových příjmech by se také ztratily desítky milionů dolarů.

 „Jak je zřejmé z této zprávy, tvůrci politik by měli vzít na vědomí kritické environmentální a ekonomické přínosy našich jaderných elektráren, zvláště tam, kde je ohrožen jejich pokračující provoz“, poznamenali autoři zprávy Murphy a Berkman. „Jakákoli diskuse o energetické budoucnosti v obou státech musí uznat významná environmentální a ekonomická rizika spojená s vyřazením těchto čtyř jaderných elektráren z provozu. Blížící se uzavření naznačují významný ústup v jejich závazcích v oblasti čisté energie.“

„Je nesmírně důležité, abychom zabránili uzavření těchto jaderných elektráren, které přispívají k potřebné rozmanitosti celkové dodávky elektřiny v Ohiu a Pensylvánii a poskytují obyvatelům spolehlivé zdroje energie v extrémních povětrnostních situacích,“ sdělil Judd Gregg, bývalý senátor a člen poradní rady koalice Nuclear Matters. „Po uzavření jaderné elektrárny Vermont Yankee v oblasti Nová Anglie jsme viděli katastrofální následky.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..