Plzeňský ZAT, přední světový dodavatel inteligentních a řídicích systémů pro energetiku a průmysl, dodá pro finskou jadernou elektrárnu Loviisa řídicí systém za téměř 120 milionů korun. Kontrakt je rozložený do tří let, předání do trvalého provozu bude v červnu 2021. ČTK to řekl člen představenstva ZAT Ivo Tichý.

jaderná energie - ZAT dodá do finské JE řídicí systém za 120 mil. Kč - Ve světě (loviisa) 1
Finská JE Loviisa (zdroj: www3.fortum.com)

Na primární část elektrárny dodá ZAT řídicí systém RRCS (reactor rod control system). Jde o výkonovou část s nízkofrekvenčními měniči pro řízení polohy regulačních tyčí reaktoru jaderného bloku s technologií VVER 440.

Firma dodává své řídicí systémy a know-how třetině jaderných elektráren v EU a desetině takových elektráren ve světě. V ČR provozují řídicí systém ZAT obě české jaderné elektrárny, po dokončení zakázky pro Mochovce bude řídit i oba slovenské jaderné zdroje. Další rozpracované zakázky má firma ve Francii, Maďarsku a Arménii, nyní přibude Finsko.

Firmou vyvinutý řídicí systém SandRA už je na primárních i sekundárních částech deseti jaderných reaktorů s technologií VVER 440 a na 11 reaktorech VVER 1000 v pěti zemích světa. „Máme nasmlouvaných a rozpracovaných dalších šest projektů. Jejich realizace bude ukončena v následujících třech letech. Poté rozšíříme naši působnost o další dvě země,“ řekl Tichý.

Digitální stanice SandRA Z101 a Z102 obsahují speciální bezpečnostní funkce určené pro nejvyšší bezpečnostní kategorie A. „Mohou zajistit kompletní řízení jaderné elektrárny s dodržením všech požadavků na bezpečnost,“ uvedl ředitel divize Jaderná energetika Karel Stočes.

Firma investuje ročně do vývoje přes 40 milionů Kč. „Letos se zaměřujeme na vývoj řízení pro jaderné elektrárny s reaktory typu VVER 1200. Chceme rozšířit portfolio produktů a podílet se tak na výstavbě nových jaderných bloků s touto technologií,“ uvedl Stočes. ZAT se věnuje i malým výkonům a v současné době se podílí na vývoji a realizaci prototypu systému pro řízení malého reaktoru Labgene v Brazílii.

SandRA je už čtvrtou generací řídicího systému vyvinutého společností ZAT za 55letou historii. Firma ho plánuje dodávat minimálně do roku 2030 s dlouhodobým servisem. Teď se připravuje na zahájení vývoje páté generace. ZAT a.s. sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni, na Slovensku a Kubě. Má vlastní vývoj, výrobu, montáž i servis. Podnik je také certifikovaným výrobcem zdravotnických přístrojů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..