Společnost China General Nuclear (CGN) zahájila zakládání paliva do aktivní zóny prvního bloku jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) nacházející se v čínské provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) – poté, co regulátor vydal povolení k tomuto kroku. Uvedení tohoto bloku do provozu je naplánováno později v tomto roce, čímž se stane prvním reaktorem s designem EPR v provozu.

jaderná energie - Zakládání paliva do prvního bloku JE Tchaj-šan - Nové bloky ve světě (Taishan 1 fuel loading 460 CGN) 1
Zakládání paliva do prvního bloku JE Tchaj-šan (zdroj: WNN)

Společnost CGN uvedla, že podniku Taishan Nuclear Power Joint Venture Company – společnému podniku firem CGN (70% podíl) a EDF (30 % akcií), jenž vlastní tuto elektrárnu – bylo dne 10. dubna odpoledne vydáno povolení v Pekingu. Toto povolení podepsal Liou Chua (pinyin: Liu Hua), místopředseda pro ekologii a záležitosti ohledně životního prostředí a ředitel úřadu pro jaderný dozor National Nuclear Safety Administration (NNSA).

Ve svém prohlášení úřad NNSA uvedl, že před prvním zakládáním paliva prováděl pětiletý bezpečnostní přezkum projektu JE Tchaj-šan a do areálu elektrárny posílal odborníky, kteří dohlíželi na celý proces výstavby. Projekt splňuje bezpečnostní cíle návrhu a kvalita stavby je dobrá, doplnil.

Operace založení první palivové soupravy do aktivní zóny prvního bloku JE Tchaj-šan započala ve 20:18 h místního času, sdělila společnost CGN.

První a druhý blok jaderné elektrárny Tchaj-šan jsou prvními dvěma bloky založenými na reaktorovém designu EPR, které mají být postaveny v Číně. Tvoří část smlouvy v hodnotě 8 miliard eur podepsané společnostmi Areva a CGN v listopadu roku 2007. Výstavba těchto dvou bloků byla zahájena v roce 2009, respektive v roce 2010.

Očekává se, že první blok JE Tchaj-šan bude uveden do provozu později v letošním roce, zatímco druhý blok této elektrárny – který je nyní ve fázi instalace zařízení – má být uveden do provozu v příštím roce.

Reaktor EPR, první svého druhu, ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto je budován od roku 2005 a tento projekt zaznamenal několik revizí svého data uvedení do provozu. Nyní se očekává jeho připojení k rozvodné síti v prosinci letošního roku a k zahájení pravidelné výroby elektřiny by mělo dojít v květnu roku 2019. Zakládání paliva do reaktoru EPR v JE Flamanville nacházející se ve Francii – jehož výstavba začala v roce 2007 – by měla proběhnout ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Dva další reaktory s technologií EPR jsou plánovány v jaderné elektrárně Hinkley Point ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Vysoké čínské tempo stavby . Stejný reaktor EPR-1750 staví o více jak 4 roky rychleji než Finsko a skoro o 3 roky rychleji jak Francie. Rusko s Čínou má dnes v atomu nejlepší výsledky . Škoda, že až u nás /možná/ bude probíhat dostavba, tak se rozhodne politicky , možná Westinghouse, možná Korejci ?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..