3. dubna turecký prezident Recep Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin slavnostně zahájili výstavbu prvního bloku jaderné elektrárny Akkuyu s reaktory VVER-1200, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Den předtím turecký dozorný orgán vydal stavební povolení pro tento projekt a turecké ministerstvo energetiky jej prohlásilo za strategickou investici, což pozitivně ovlivní jeho ekonomickou stránku.

jaderná energie - Výstavba turecké jaderné elektrárny Akkuyu oficiálně začala - Nové bloky ve světě (Slavnostní zahájení betonování základů JE Akkuyu 1024) 1
Slavnostní zahájení betonáže základů jaderné elektrárny Akkuyu. (Zdroj: Rosatom)

Erdogan během slavnostní ceremonie řekl, že Turecko v roce 2023 oslaví spuštěním jaderné elektrárny Akkuyu sté výročí svého založení. „Spuštěním Akkuyu v roce 2023 Turecko stane po boku zemí rozvíjejících jadernou energetiku. Touto elektrárnou pokryjeme 10 % své spotřeby elektřiny,“ uvedl turecký prezident.

Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu, událost komentoval slovy: „Rosatom v Turecku postaví moderní a spolehlivou jadernou elektrárnu generace III+, kterou budou tvořit 4 bloky typu VVER-1200 a která bude splňovat veškeré mezinárodní požadavky na bezpečnost. V Rusku tento typ bloků již stavíme sériově, první byl uveden do komerčního provozu v Novovoroněžské jaderné elektrárně a letos v únoru jsme spustili první blok jaderné elektrárny Leningradská II. Úspěšný provoz těchto bloků potvrzuje spolehlivost našich technologií.“

Dále uvedl, že jde o nejvýznamnější investiční projekt turecko-ruské spolupráce. „Chtěl bych zdůraznit, že projekt je realizován dle plánu a za efektivní spolupráce s našimi tureckými partnery,“ dodal.

Certifikát strategické investice bude mít velký význam pro ekonomickou stránku projektu. Projektové společnosti Akkuyu Nuklear totiž snižuje výši některých daní a od některých ji zcela osvobozuje (jde o daň z přidané hodnoty, daň z příjmů ad.) a osvobozuje ji od platby cla za dovoz některých produktů.

„Získání statutu strategického investora společností Akkuyu Nuklear pozitivně ovlivní celkovou ekonomickou výhodnost projektu a tím i atraktivitu projektu pro turecké a zahraniční investory,“ řekla generální ředitelka RAIN Anastasija Zotějeva.

V roce 2018 byla mezi Ruskem a Tureckem podepsána mezivládní dohoda o spolupráci při výstavbě a provozu první turecké jaderné elektrárny, která vznikne v lokalitě Akkuyu. Projekt je realizován podle schématu BOO (build-own-operate) a jde o první jadernou elektrárnu, která bude postavena na základě tohoto modelu. V tomto případě projektová společnost Akkuyu Nuklear nenese z pozice dodavatele technologie odpovědnost jen za zdárný průběh výstavby a bezpečnost provozu, ale z pozice provozovatele má přímý zájem i na tom, aby byla elektrárna během svého provozu co nejekonomičtější.

Podle mezivládní dohody bude nová jaderná elektrárna uvedena do provozu do sedmi let od získání posledního z povolení, které musí Turecko vydat před zahájením výstavby. V současnosti projekt plně financuje ruská strana. Mezivládní dohoda stanovuje, že ruská strana může prodat jiným investorům maximálně 49 % hodnoty projektu. Celková hodnota projektu činí zhruba 20 miliard dolarů.

 

Pro informaci:

Společnost Akkuyu Nuklear vznikla v roce 2010 jako dceřiná společnost Rusatom Energo International, aby řídila projekt výstavby jaderné elektrárny Akkuyu. Rusatom Energo International je dceřinou společností Rosatomu pro výstavbu a provoz jaderných elektráren v zahraničí. Do jejího portfolia v současnosti patří projekty Akkuyu v Turecku a Hanhikivi ve Finsku.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..