Vnitřní části reaktoru pro demonstrační blok technologie Hualong One – který se staví jako pátý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) – byly odeslány z výrobního závodu ve městě Šanghaj. Dokončení tohoto bloku je naplánováno v příštím roce.

jaderná energie - Vnitřní části reaktoru odeslány pro demonstrační blok Hualong One - Nové bloky ve světě (Fuqing 5 reactor internals 460 CNNC) 1
Přeprava zařízení reaktoru (zdroj: WNN)

Vnitřní části reaktoru byly navrženy výzkumným institutem China Nuclear Power Research and Design Institute a vyrobeny v závodu patřící firmě Shanghai No.1 Machine Tool. Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) dne 11. dubna oznámila, že tyto komponenty opustily o den dříve výrobní závod a již směrují do areálu elektrárny.

Vnitřní části reaktoru jsou hlavními strukturními prvky v reaktorové nádobě, které mají jednu nebo více funkcí, jako je podpora aktivní zóny, udržování správné polohy paliva, řízení toku primárního chladicího média, radiační odstínění reaktorové nádoby, a uložení přístrojového vybavení aktivní zóny.

Společnost CNNC poznamenala, že vnitřní části reaktoru „jsou komponenty hlavního zařízení jaderného ostrova, které se těžko vyrábějí, vyžadují dlouhé cykly zpracování a vysokou přesnost při montáži“.

Řídící mechanismus regulačních tyčí – který má být použit v pátém bloku JE Fu-čching – prošel dne 15. března výrobními akceptačními testy. Typ ML-B tohoto mechanismu byl nezávisle vyvinut institutem China Nuclear Power Research and Design Institute společnosti CNNC a kompletně vyráběn na domácím trhu v závodě firmy Shanghai No.1 Machine Tool, uvedla společnost CNNC.

Tlaková nádoba reaktoru pátého bloku JE Fu-čching byla instalována dne 28. ledna. Tato nádoba dokončila hydraulické tlakové zkoušky v dubnu loňského roku. Tyto zkoušky potvrdily celistvost svarů a těsnost nádoby.

V listopadu roku 2014 společnost CNNC oznámila, že pátý a šestý blok JE Fu-čching budou využívat domácky navržený reaktorový design tlakovodního reaktoru – Hualong One, což značí jeho první nasazení. Společnost původně předpokládala, že pro tyto bloky použije design ACP1000, ale plány byly revidovány v souladu s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Čínská Státní rada udělila v polovině dubna roku 2015 konečný souhlas s výstavbou pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching.

Odlití prvního betonu pro pátý blok JE Fu-čching začalo v květnu roku 2015, což označilo oficiální začátek výstavby tohoto bloku. Stavba šestého bloku této elektrárny byla zahájena v prosinci téhož roku. Kopule kontejnmentové budovy pátého bloku JE Fu-čching byla instalována v květnu roku 2017. Očekává se, že oba tyto bloky jaderné elektrárny Fu-čching budou dokončeny v roce 2019, respektive v roce 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..