Hned dvě události musely během cvičení řešit havarijní štáb a zasahující skupiny v Jaderné elektrárně Temelín. Do prvního letošního cvičení se zapojilo sedm desítek odborníků. Okolí se cvičení nedotklo. Pro letošní rok má elektrárna naplánováno hned devět cvičení.

jaderná energie - V Temelíně proběhlo první letošní cvičení. Okolí se nedotklo - V Česku (hasici byli pripraveni zasahnout behem nekolika minut) 1
Do čtyř minut musí být temelínští hasiči na místě zásahu. (Zdroj: ČEZ)

Reakci na fiktivní poruchu v jaderné části a následně i fiktivní požár v nejaderné části procvičovali dnes odborníci v Jaderné elektrárně Temelín. „Musíme být připraveni i na stavy, kdy se situace bude komplikovat a budeme muset najednou řešit více událostí. V Temelíně děláme maximum proto, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém a ověřovat, že je plně funkční,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Do prvního letošní cvičení se zapojili operátoři na simulátoru. Hasiči ČEZ likvidovali fiktivní požár transformátoru a veškeré zásahy řídil havarijní štáb elektrárny. Okolí se cvičení nedotklo. Elektrárna spouštěla pouze rozhlasové sirény, které jsou méně výrazné než areálové.

Během cvičení si Temelín prověřil komunikaci s moskevským centrem WANO (Sdružení provozovatelů jaderných elektráren). Systém předávání informací je jasně nastaven. Elektrárna by informovala šest subjektů jako například Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Mezi příjemci informace by bylo i moskevské centrum WANO. Přes něj by byla informace předána i dalším provozovatelům jaderných elektráren, což je důležité například pro posouzení situace experty mimo elektrárnu.

Ročně v Temelíně proběhne devět cvičení. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních, technologických nebo ekologických událostí je to například i eliminace požárů.

Zdroj: ČEZ

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..