Během loňského listopadu byl v japonské prefektuře Fukušima úspěšně proveden demonstrační test procesu dekontaminace radioaktivní půdy, oznámil dne 11. dubna francouzský výzkumný institut Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA). Tato technologie byla vyvinuta institutem CEA za spolupráce se společnostmi Orano a Veolia.

jaderná energie - Testování francouzské metody dekontaminace půdy ve Fukušimě - Ve světě (Testing of French soil decontamination process in Fukushima 460 J L Sida CEA) 1
Zařízení na dekontaminaci půdy (zdroj: WNN)

Francie zahájila projekt Demeterres v roce 2013 s cílem vyvinout ekologicko-technologické metody pro dekontaminaci půdy a odpadních vod na podporu strategie pro obnovení lokality po havárii. Pětiletý projekt v hodnotě 19 milionů eur zahrnuje tyto partnery: institut CEA, společnosti Orano a Veolia, francouzský institut Institute for Radiological Protection and Nuclear Safety (IRSN), francouzský výzkumný institut National Institute for Agricultural Research (INRA) a francouzská výzkumné centrum Agricultural Research Centre for International Development (CIRAD).

Jeden z fyzikálněchemických procesů vyvinutých v rámci projektu Demeterres institutem CEA a společnostmi Orano a Veolia využívá částicovou flotační pěnu. Tento proces zahrnuje smíchání kontaminované půdy s vodou za vzniku suspenze. Tato směs se pak zavede do středu flotační kolony (zařízení pro frakční destilaci nebo absorpci) a vzduch je vstřikován do spodní části kolony, čímž vzniknou bubliny. Částice půdy kontaminované cesiem se vážou k povrchu vzduchových bublin, které jsou vynášeny k povrchu, zatímco nekontaminované částice klesají na dno kolony.

Tento proces byl poprvé testován v roce 2016 ve zkušební koloně v lokalitě jaderné elektrárny Marcoule patřící institutu CEA za použití různých druhů nekontaminovaných půd. Tyto testy sloužily ke shromáždění dat týkajících se funkčnosti procesu.

Zhruba 22 milionů metrů krychlových radioaktivní půdy bylo odstraněno z povrchu v prefektuře Fukušima v Japonsku – po nehodě, která se udála v březnu roku 2011 v JE Fukušima Dajiči, a to za účelem co nejrychlejší dekontaminace a zpřístupnění oblasti obyvatelům. Kontaminovaná půda byla uložena do obrovských pytlů v několika specializovaných úložištích. Japonské orgány hledají nejlepší technologii ke snížení nebo odstranění radioaktivity z této půdy.

V dubnu 2017 byla v rámci výzvy k předkládání projektů pro demonstraci dekontaminačních technik, která byla zahájena japonským ministerstvem životního prostředí, navržena technologie flotační pěny. V červenci loňského roku byl tento proces vybrán mezi deset technologií – z celkového počtu 19 předložených – pro demonstraci v této oblasti.

Technologie byla testována na několika stovkách kilogramů kontaminované půdy v období od 13. do 17. listopadu ve městě Okuma v prefektuře Fukušima, kde se nachází skladovací zařízení pro kontaminovanou půdu. Ve většině testované půdy bylo flotací odděleno 70 -80 % jemných částic, které byly dříve uvolněny za pomoci míchání půdy ve vodě. Radioaktivita této půdy byla snížena na 33-50 % původní hodnoty. Aby se zvýšilo množství extrahovaného cesia, byly navrženy změny ve způsobu, jakým se půda připravuje – jako je sušení, drobení, prosívání a rozptylování ve vodě.

 „Pokud budou předložené technologie vybrány japonskými orgány, další etapa bude rozvinout proces ve větším měřítku, aby mohl být používán v japonských městech, ve kterých se nacházejí skladovací centra,“ uvedl institut CEA.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..