Prostřednictvím Evropské Komise si Vás dovolujeme pozvat k  osobní účasti  či prostřednictvím web-streamingového vysílání na první meeting pro veřejnost v rámci probíhajícího partnerského hodnocení (TPR) na téma „Řízené stárnutí“. Toto setkání se bude konat v Albert Borschette Congress Centre (CCAB) v Bruselu dne 3. května 2018 od 9:00 do 13:00 hodin. 

jaderná energie - SÚJB zve na meeting pro veřejnost v rámci partnerského hodnocení na téma řízeného stárnutí - Ve světě (loc) 1
Kongresové centrum Albert Borschette v Bruselu. (Zdroj: B2match.eu)

Cílem setkání je představit, spolu s diskuzí k tématu, celý proces prvního partnerského hodnocení včetně pokroku dosaženého do května 2018. Finální program setkání je ve fázi přípravy a měl by být zanedlouho představen.

V nejbližší době vás budeme informovat, jak se na akci registrovat a kde bude možné streamingové vysílání shlédnout.

Toto partnerské hodnocení je nejdůležitější událostí související s bezpečností jaderných zařízení v Evropě po zátěžových testech provedených na základě události v JE Fukushima-Daichii.

Diskuse v rámci prvního veřejného meetingu bude sloužit jako podklad pro tzv. peer review workshop, který se bude konat v Lucemburku od 14. do 18. května. Zpráva z  workshopu bude dokončena na začátku června 2018 a měla by být schválena organizací ENSREG počátkem července 2018. V září/říjnu 2018 se uskuteční druhá veřejná událost, na které budou prezentovány výsledky prvního partnerského hodnocení.

 

Doplňující informace:

V roce 2014 přijala Rada Evropské unie směrnici 2014/87/EURATOM, kterou se mění směrnice o jaderné bezpečnosti z roku 2009, s cílem zahrnout zkušenosti získané po havárii v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi v roce 2011. Revidovaná směrnice o jaderné bezpečnosti zavádí evropský systém vzájemných hodnocení, jakožto důležitý prvek v rámci trvalého zlepšování. Tento proces začal v roce 2017 a bude se opakovat v šestileté periodě.

Tato hodnocení budou zahrnovat hodnocení specifického tématu týkajícího se jaderné bezpečnosti na úrovni členských států, po kterém bude následovat vzájemné partnerské hodnocení ostatních členských států a Evropskou komisí jako pozorovatele.

První hodnocení se týká stárnutí jaderných reaktorů a jeho řízení (tzv. procesu řízeného stárnutí, tedy konkrétněji účinků stárnutí na konstrukce, systémy a komponenty). Oficiálně bylo zahájeno v únoru 2017 předsedou ENSREG zveřejněním podpůrných dokumentů (tedy zadání – „Terms of Reference“, technických specifikací obsahu národních zpráv a plánu pro zúčastněné strany) na webové stránce skupiny ENSREG.

Prvního partnerského hodnocení se účastní devatenáct zemí (EU a některé sousední země). Zprávy připravené zúčastněnými zeměmi byly zveřejněny na webové stránce ENSREG v 01/2018. V lednu a únoru bylo umožněno veřejnosti a všem zúčastněným stranám komentování a kladení dotazů.

Zdroj: SÚJB

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..