Neděle, 29 listopadu
Shadow

Společnost Energoatom očekává schválení tenderu pro projekt Energetický most

Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom očekává, že Kabinet ministrů Ukrajiny brzy schválí dokumenty související s tenderem potřebné na přilákání soukromého partnera k projektu „Energetický most (Energy Bridge)“. Cílem projektu je umožnit vývoz elektřiny do Evropské unie odpojením druhého bloku Chmelnické jaderné elektrárny od ukrajinské národní sítě a přilákání investorů potřebných k dokončení třetího a čtvrtého bloku této elektrárny.

Meeting se společností Energoatom (zdroj: WNN)

Ukrajina očekává, že začne dodávat elektřinu do sítě EU prostřednictvím tzv. energetického mostu již v příštím roce a dokončí tento projekt do roku 2025. Energetický most bude spojovat druhý blok Chmelnické JE s burštynským energetickým ostrovem Burshtyn Energy Island a propojí se s elektrickými linkami směrujícími do měst Řešov v Polsku a Albertirša v Maďarsku. Ukrajinský Kabinet ministrů přijal nařízení o energetickém mostu Ukrajina-EU v červnu roku 2015. Toto nařízení následovalo po podpisu memoranda o porozumění k tomuto projektu v březnu letošního roku mezi společnostmi Energoatom, Ukrenergo a Polenergia.

Jurij Nedašovskyj, prezident společnosti Energoatom, nedávno diskutoval o projektu s Dominikou Kulczykovou, spolumajitelkou podniku Kulczyk Investment. Polská energetická firma Polenergia International je součástí holdingu podniku Kulczyk Investments.

Podle prohlášení společnosti Energoatom ze dne 13. dubna Kulczyková sdělila, že projekt má velký význam jak v ekonomickém, tak i v politickém kontextu.

 „Polsko potřebuje ukrajinskou elektřinu a Ukrajina potřebuje Polsko pro další energetickou integraci s Evropskou unií,“ doplnil Nedašovskyj.

Dále poznamenal, že uplynuly čtyři roky od doby, kdy byla vytvořena myšlenka energetického mostu mezi Ukrajinou a EU.

 „Během této doby se nám podařilo udělat hodně: projekt obdržel podporu ukrajinské vlády a bylo vytvořeno konsorcium předních společností pro jeho realizaci. Přesto zůstávají obtížné otázky, ale jsem si jistý, že se nám je společně podaří vyřešit,“ vysvětlil Nedašovskyj.

 „Brzy očekáváme, že Kabinet ministrů Ukrajiny schválí dokumentaci pro tender, která je potřebná pro uspořádání výběrového řízení na určení soukromého partnera pro projekt Energetického mostu Ukrajina-EU. Jedním z bodů dokumentace je proces umožňující společnosti Energoatom přístup na mezistátní trh s elektřinou po dobu 20 let, což zajistí nerušený vývoz elektřiny,“ dodal.

Nedašovskyj také prohlásil, že projekt byl projednán na nedávném setkání ukrajinského ministra energetiky Igora Nasalika s členy výboru Fuel and Energy Committee Parlamentu Ukrajiny – zákonodárným orgánem Verchovna Rada Ukrajiny – a zástupci národní komise pro státní regulaci energetických a veřejných služeb.

Grzegorz Stanislavskij, člen představenstva firmy Polenergia, uvedl, že v červnu bude zveřejněna zpráva European Network of Transmission System Operators (ENTSO-E) s doporučeními pro zajištění energetické bezpečnosti pobaltských států.

 „Pobaltské země se už řadu let snaží propojit svůj vlastní energetický systém se sjednoceným energetickým systémem Evropské unie, ale tento proces je stále brzděn,“ vysvětlil.

 „Usilujeme o to, abychom zajistili, aby zpráva ENTSO-E odrážela možnost využití energetického mostu Ukrajina-EU jako jednoho z nejefektivnějších nástrojů pro zlepšení energetické bezpečnosti pobaltských zemí a jejich další integraci do energetického systému EU vytvořením spojení mezi energetickým mostem a litevským energetickým systémem.“

 „Dalším silným argumentem ve prospěch co nejrychlejší implementace projektu je prognóza systémového deficitu elektřiny v Polsku ekvivalentní zhruba 9 000 MW instalované kapacity od roku 2025.“

Společnost Energoatom ve svém prohlášení poznamenala, že pracovní skupina pro projekt energetického mostu z ukrajinského ministeria energetiky a uhelného průmyslu v září loňského roku schválila analýzu proveditelnosti partnerství veřejného a soukromého sektoru. Společnost Energoatom uvedla, že mezinárodní energetické konsorcium pro realizaci projektu energetického mostu budou tvořit společnosti Westinghouse Electric Sweden AB, Polenergia International Sàrl (Lucembursko) a EDF Trading Limited (Spojené království).

Projekt předpokládá vývoz elektřiny z druhého bloku Chmelnické JE dvěma způsoby: prostřednictvím 750kV přenosové linky do polského Řešova a linky do maďarské rozvodny Albertirša. Práce na modernizaci těchto linek umožní přidání 1 000 MWe jaderné energie ke stávajícímu exportnímu potenciálu energetického ostrova Burshtyn Energy Island, kde je energie v současné době dodávána výhradně tepelnou výrobou v hodnotě 550 MW.

Zdroj: World Nuclear News

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..