Společnost AEM Technology dokončila výrobu spodní části reaktorové nádoby pro první blok jaderné elektrárny Kurská II, jenž se staví v západním Rusku. Jedná se o první z jaderných reaktorů s designem VVER-TOI (typově optimalizovaný reaktor využívající pokročilých informací).

jaderná energie - Společnost AEM Technology zaznamenala milník s prvním reaktorem VVER-TOI - Ve světě (Kursk II 1 VVER Toi bottom 460 Rosatom) 1
Spodní část reaktorové nádoby VVER-TOI (zdroj: WNN)

Firma Atomenergoprojekt, která je stejně jako společnost AEM Technology dceřiným podnikem ruské státní jaderné korporace Rosatom, oznámila design VVER-TOI v roce 2010. Tento design má modernizovanou tlakovou nádobu, zvýšený tepelný výkon na 3 300 MWt a hrubý instalovaný výkon 1 255-1 300 MWe (nominálně 1 300), zdokonalený návrh aktivní zóny pro zvýšení spolehlivosti chlazení, další rozvoj pasivní bezpečnosti s 72hodinovou dobou odkladu nevyžadující zásah obsluhy po odstavení reaktoru, nižší stavební a provozní náklady a dobu výstavby 40 měsíců. Tento design bude využívat nízkorychlostní turbogenerátor.

Při oznámení dokončení spodní části reaktorové nádoby dne 17. dubna společnost AEM Technology uvedla, že tato procedura byla prováděna ve dvou fázích. Volgodonská pobočka její dceřiné společnosti Atommaš prováděla tepelné vytvrzování a „děrování“ během ohřevu komponenty po dobu šesti hodin při maximální teplotě 1 070 stupňů kdy na ni umístila desku o tloušťce 300 milimetrů a hmotnosti 64 tun silou 12 000 tun.

Korporace Rosatom popisuje design VVER-TOI jako „logický vývoj“ svých bloků generace III+ a „evoluční krok“ při zlepšování konstrukce reaktorové nádoby vysokokapacitních elektráren. Tento design zajišťuje zvýšení rozměrů pláště aktivní zóny v reaktorové nádobě, použití vylepšených materiálů pro svařování a optimalizaci návrhu parogenerátorů, uvedla korporace. Také doplnila, že návrh rovněž „zajišťuje vysokou ekonomickou výkonnost s maximální bezpečnostní úrovní tohoto bloku“.

Kurská JE-II nahradí čtyři bloky se designem RBMK, které jsou v současné době v provozu v této lokalitě. Uvádění prvních dvou bloků nové elektrárny do provozu bude synchronizováno s termíny trvalého odstavení prvního a druhého bloku Kurské JE.

V roce 2015 podnik Rosenergoatom – dceřiná firma korporace Rosatom a provozovatel elektráren – oznámil svůj plán na vyřazení devíti bloků z provozu do roku 2023. Jedná se o: čtyři bloky typu VVER (první dva bloky Kolšské jaderné elektrárny a třetí i čtvrtý blok Novovoroněžské JE), tři bloky typu RBMK (první dva bloky Leningradské jaderné elektrárny a první blok Kurské JE) a čtyři malé reaktory typu EGP v Bilibinské jaderné elektrárně – s celkovým hrubým instalovaným výkonem 4 808 MWe, čistý instalovaný výkon činí 4 573 MWe. Další tři bloky typu RBMK (druhý blok Kurské JE a třetí i čtvrtý blok Leningradské JE) a čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárně s rychlým reaktorem typu BN-600 mají ukončit provoz do roku 2027. Tyto čtyři bloky představují hrubý instalovaný výkon 3 600 MWe, v čistém výkonu se jedná o 3 427 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..