Vědci ruské státní korporace Rosatom, jmenovitě Ruského vědecko-výzkumného institutu experimentální fyziky (VNIIEF), vyvíjejí digitální model lodi pro práci v Arktice bez posádky. Informovala o tom ruská informační agentura RIA Novosti.

jaderná energie - Rosatom ve spolupráci s oceánology vyvíjí lodě pro cesty do Arktiky bez posádky - Věda a jádro (1517933861 1024) 1
Lodě bez posádky následující jaderný ledoborec podobně, jako to dělají klasické lodě při plavbě ledovými poli. (Zdroj: RIA Novosti)

„Lodě bez posádky jsou nyní nejslibnějším směrem a oblastí, kde můžeme v námořní a říční dopravě uplatnit moderní informační technologie. Když zvládneme vytvořit dobrý digitální model lodě bez posádky, bude to znamenat velké změny pro stavbu lodí: změníme konstrukci celého trupu, můžeme vytvořit nákladový prostor na přídi, optimalizovat rozměry lodi bez ohledu na to, že se bude víc kymácet, což by mohlo vadit posádce. Nebudeme potřebovat velkou nástavbu a různé systémy zajišťující pohodlí lidské posádky, což znamená víc prostoru pro náklady a delší plavby,“ uvedl zástupce VNIIEF pro RIA Novosti.

Podle odhadů odborníků velkou část investic do stavby lodě vyžaduje právě infrastruktura pro lidskou posádku, například obytné prostory. Navíc 60-80 % všech nehod na lodích bývá zaviněno lidským faktorem a celková škoda, způsobená omyly posádek, je hodnocena na 1,5 milionů dolarů denně.

„To vše se projevuje v ceně lodi. Na lodi bez posádky budou všechny funkce plnit přístroje a měřící technika, která zajistí předávání veškerých signálů, diagnostiku, zkoušky lodních systémů a tak dále. Očekáváme od toho velký ekonomický přínos, který může být obzvlášť patrný v náročných podmínkách arktického regionu,“ dodal zástupce VNIIEF.

Tendence v současné námořní a říční dopravě je taková, že transportních cest je stále více, zatímco kvalifikovaného personálu ubývá, a v souvislosti s tím stále mohutní proud inovativních nápadů v oblasti navrhování lodí bez posádky. Své vlastní projekty rozvíjejí například Britové, kteří hodlají první cestu s takovou lodí uskutečnit v roce 2019, nebo Norové, kteří již ke konci letošního roku chtějí spustit autonomní bezposádkovou loď pro krátké říční plavby. Další projekty existují v Holandsku, Francii, Číně a vyvíjí je rovněž skupina firem v rámci Evropské unie. V Rusku v současnosti žije hned několik směrů vývoje lodí bez posádky: vědecko-technická plavidla, záchranná, dopravní a další.

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..