Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) schválil vydání kombinované stavební a provozní licence (combined construction and operating licences  – COL) pro dva navrhované reaktory s designem AP1000 v jaderné elektrárně Turkey Point nacházející se ve státě Florida, jenž je vlastněná společností Florida Power and Light. Tato společnost musí ještě učinit konečné rozhodnutí o tom, zda bude pokračovat s plánem na vybudování těchto bloků.

jaderná energie - Regulátor schválil licence pro nové bloky na Floridě - Nové bloky ve světě (Turkey Point 6 and 7 460 FPL) 1
Vizualizace nových bloků elektrárny (zdroj. WNN)

Společnost FPL oficiálně plánuje rozšíření jaderné výroby v JE Turkey Point již od roku 2006, kdy informovala úřad NRC o svém záměru zažádat o kombinovanou licenci pro nové bloky. Žádost podala v červnu 2009 a v roce 2011 jí floridská komise Public Service Commission (PSC) povolila přidat k účtu svých zákazníků drobný poplatek určený pro pokrytí nákladů na jadernou investici.

Úřad NRC vydal v říjnu roku 2016 své konečné prohlášení o vlivu šestého a sedmého bloku JE Turkey Point na životní prostředí. Svoji závěrečnou zprávu o hodnocení bezpečnosti uveřejnil v následujícím měsíci.

Úřad NRC dne 5. dubna oznámil, že pověřil svůj úřad Office of New Reactors, aby vydal stavební a provozní licenci pro šestý a sedmý blok JE Turkey Point společnosti FPL. Toto rozhodnutí bylo učiněno po slyšení, které se uskutečnilo v prosinci minulého roku. Komise PSC zjistila, že její přezkum žádosti společnosti FPL je přiměřený k zajištění nezbytných regulačních bezpečnostních a environmentálních verdiktů. Úřad NRC prohlásil, že očekává vydání licencí v příštích několika dnech.

V červnu roku 2017 bylo podáno oznámení floridské komisi PSC, ve kterém společnost FPL uvedla, že po obdržení licence COL „má v úmyslu pozastavit projekt s cílem pozorovat a pochopit výzvy, jimž čelí první vlna projektů s technologií AP1000, které v současné době probíhají“. Tato pauza je odhadována nejméně na čtyři roky, uvedla společnost, která bude usilovat o posunutí dat uvedení šestého a sedmého bloku JE Turkey Point do provozu z původního roku 2027 a 2028 přinejmenším na rok 2031, respektive 2032.

Společnost FPL uvedla: „Během této přestávky se společnost FPL bude zabývat činnostmi nezbytnými pro ochranu a zachování povolení souvisejících s kombinovanou licencí, dalšími licencemi, certifikacemi a schváleními. Personál licenčních techniků společnosti FPL budou dohlížet na začlenění licenčních změn schválených pro jiné projekty s reaktorovou technologií AP1000.“

Podle společnosti FPL se činnosti v oblasti údržby týkají také trvalého dodržování podmínek certifikace nebo dalších podmínek povolení a shromažďování zkušeností získaných z první vlny projektů AP1000.

„Společnost FPL navíc posuzuje strukturu provádění, smluvní cenu, smluvní podmínky a termíny i harmonogram projektů z první vlny, a to s cílem posoudit zlepšení nákladů a časových plánů. Společnosti FPL rovněž plánuje sledovat ekonomické faktory, které by mohly ovlivnit rozhodnutí pokračovat ve výstavbě,“ uvedl podnik.

Dva bloky s technologií AP1000 jsou ve výstavbě v Číně, a to jak v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen), tak v JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Očekává se, že první blok JE San-men bude prvním reaktorem AP1000 od firmy Westinghouse, jenž vstoupí do provozu později v letošním roce. První blok JE Chaj-jang a druhý blok JE San-men by podle plánů měly být uvedeny do provozu také do konce tohoto roku, přičemž druhý blok JE Chaj-jang by měl být spuštěn v roce 2019. Další čtyři reaktory AP1000 byly budovány ve Spojených státech amerických – dva v JE Vogtle a dva v jaderné elektrárně Summer. Stavba dvou bloků v JE Summer však byla v srpnu minulého roku pozastavena. Uvedení třetího bloku JE Vogtle do komerčního provozu je naplánováno v listopadu roku 2021, čtvrtý blok téže elektrárny by ho měl následovat o rok později.

Jaderná elektrárna Turkey point se nachází zhruba 40 kilometrů jižně od města Miami. V současné době jsou v elektrárně provozovány dva reaktory s instalovaným výkonem 800 MWe, které byly postaveny v sedmdesátých letech minulého století. Třetí blok této JE má v současné době provozní licenci do července roku 2032, pro čtvrtý blok má platnost do dubna 2033. V lokalitě této elektrárny se nacházejí také tři bloky využívající zemní plyn.

Společnost FPL podala v lednu žádost o prodloužení provozních licencí pro třetí a čtvrtý blok JE Turkey Point o dalších 20 let, pro které již byly jednou prodlouženy. Jedná se o první žádost o „následné obnovení licence“ podanou k úřadu NRC. Pokud bude schválena, umožní reaktorům dosáhnout provozní životnosti po období 80 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..