Argentinský jaderný regulátor prodloužil provozní licenci jaderného reaktoru v prvním bloku jaderné elektrárny Atucha. Prodloužení licence umožňuje, aby 44 let starý tlakový těžkovodní reaktor s instalovaným výkonem 362 MWe – nacházející se v první jaderné elektrárně v Latinské Americe – byl v provozu až do roku 2024.

jaderná energie - Prodloužení provozní licence pro první blok JE Atucha - Ve světě (Atucha 1 460 NASA 1) 1
První blok JE Atucha (zdroj: WNN)

Dne 9. dubna vydal úřad Autoridad Regulatoria Nuclear (ARN) změnu provozní licence pro první blok JE Atucha, jež umožňuje zahájení fáze A pro dlouhodobý provoz elektrárny. Úřad ARN sdělil, že během této fáze bude učiněn pokrok při přípravě projektu modernizace elektrárny, což by umožnilo její dlouhodobější provoz v rámci fáze B.

Nové povolení umožňuje prvnímu bloku JE Atucha být v provozu při plném výkonu po dobu pěti let, nebo do 29. září 2024 – což je konečný termín pro současný pravidelný bezpečnostní přezkum, a to podle toho, která z možností nastane dříve.

Formální slavnostní předání se konalo dne 12. dubna v sídle úřadu ARN v hlavním městě Buenos Aires, během něhož předseda představenstva úřadu ARN Néstor Masriera předal prodlouženou provozní licenci Rubénu Semmoloniovi, prezidentovi společnosti Nucleoeléctrica Argentina SA (NA-SA).

Výstavba prvního bloku JE Atucha – jehož dodavatelem byla firma Siemens – začala v červnu roku 1968 poblíž města Lima, 100 kilometrů severozápadně od Buenos Aires. Jaderná elektrárna, také nyní známá jako Peron, vstoupila do komerčního provozu v červnu roku 1974.

Jaderná elektrárna Atucha hostí dva ze tří argentinských provozovaných jaderných bloků – všechny s tlakovými těžkovodními reaktory. S celkovou výrobní kapacitou 1 627 MWe vyrábějí tyto tři bloky – první a druhý blok JE Atucha a jaderná elektrárna Embalse – přibližně 10 % elektrické energie v zemi. Prototyp domácky navrženého a vyvinutého malého tlakovodního reaktoru s instalovaným výkonem 25 MWe – CAREM – se staví v lokalitě poblíž JE Atucha.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..