Dne 25. dubna – po vydání povolení ze strany čínského jaderného regulátora – započalo zakládání palivových článků do aktivní zóny prvního bloku jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) nacházející se v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang). Očekává se, že tento blok se stane prvním reaktorem AP1000 od firmy Westinghouse, jenž vstoupí do provozu, a to později v tomto roce.

jaderná energie - Probíhá zakládání paliva do prvního bloku je San-men - Nové bloky ve světě (Sanmen units 1 and 2 460 CNNC) 1
První dva bloky čínské JE San-men (zdroj: WNN)

Firma Westinghouse uvedla, že čínský regulační úřad National Nuclear Safety Administration (NNSA) vydal povolení poté, co první blok JE San-men úspěšně dokončil všechny potřebné funkční testy, stejně jako veškeré přezkumy (technické, bezpečnostní i ze strany čínského regulátora). Povolení k zakládání paliva předal společnosti Sanmen Nuclear Power Company Limited, dceřinému podniku čínské státní jaderné korporace China National Nuclear Corporation (CNNC), dne 25. dubna na slavnostní ceremonii v Pekingu místopředseda pro ekologii a životní prostředí a ředitel úřadu NNSA Liou Chua (pinyin: Liu Hua).

Ve svém prohlášení úřad NNSA uvedl, že před prvním zakládáním paliva prováděl šestiletý bezpečnostní přezkum projektu prvního bloku JE San-men a do areálu elektrárny posílal odborníky, kteří dohlíželi na celý proces výstavby. Projekt splňuje bezpečnostní cíle návrhu a kvalita stavby je dobrá, doplnil.

Zakládání prvního ze 157 palivových článků do aktivní zóny prvního bloku jaderné elektrárny San-men započalo okamžitě.

Firma Westinghouse poznamenala: „Proces zakládání paliva bude následován první kritičností, počáteční synchronizací s rozvodnou sítí a postupným testováním při zvyšování výkonu, dokud nebudou všechny testy bezpečně a úspěšně dokončeny i při plném výkonu tohoto bloku.“

V září roku 2007 firma Westinghouse a její partnerská společnost Shaw Group získaly povolení k výstavbě čtyř reaktorů s designem AP1000 v Číně: dvou v JE San-men a dvou v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang), jež se nachází v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Horké testování prvního bloku JE San-men bylo dokončeno v červnu roku 2017 a očekává se, že tento blok bude prvním reaktorem AP1000, který vstoupí do provozu později v tomto roce. První blok JE Chaj-jang a druhý blok JE San-men by podle plánů měly být uvedeny do provozu také do konce letošního roku, zatímco druhý blok jaderné elektrárny Chaj-jang by měl být spuštěn v roce 2019.

Další čtyři reaktory AP1000 byly budovány také ve Spojených státech amerických – dva v JE Vogtle a dva v JE Summer. Výstavba dvou bloků v jaderné elektrárně Summer však byla v srpnu minulého roku pozastavena.

Prezident a generální ředitel firmy Westinghouse José Gutiérrez dne 25. dubna prohlásil: „Dnes jsme dosáhli obrovského milníku pro firmu Westinghouse a naši reaktorovou technologii AP1000. Jedná se o další krok při dodávce světově první jaderné elektrárny s technologií AP1000 našim zákazníkům a o demonstraci výhod naší pokročilé technologie pro pasivní bezpečnost.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 4 - Nové bloky ve světě (PeachBottom1asbuilt) 2
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..