Egyptská vláda nominovala 100 místních energetických, konzultačních či stavebních společností pro zapojení do výstavby jaderné elektrárny El Dabaa, kterou bude realizovat ruský Rosatom. Informuje o tom egyptský deník Daily News Egypt.

jaderná energie - Pro účast při výstavbě JE El Dabba bylo navrženo 100 egyptských společností - Nové bloky ve světě (vver 1200) 1
Vizualizace jaderné elektrárny se čtyřmi bloky typu VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Vládní zdroj sdělil, že seznam přizvaných společností zahrnuje společnosti s předchozími zkušenostmi a referencemi z oborů výroby elektřiny nebo společnosti, které spolupracovaly s vládou při výstavbě elektráren v minulých letech.

Výběr těch společností, které se do výstavby skutečně zapojí, bude probíhat prostřednictvím výboru, který bude koordinovat jak technologie používané při výstavbě, tak spolupráci s ruskou společností Rosatom. Výbor také zajistí transparentnost výběru místních dodavatelů.

Podle všeho jsou mezi vybranými kandidáty také arabští dodavatelé jako Orascom, Hassan Allam, Elsewedy Electric, Falcon, Petrojet, ABB Transformers a Schneider Electric Egypt, dále konzultační firmy Shaker Consulting Group, Hamza & Partners a další.

Některé díly pro jadernou elektrárnu budou vyráběné ve firmách a společnostech vlastněných egyptským ministerstvem pro vojenskou výrobu.

Společný národní výbor pro výstavbu jaderné elektrárny El Dabaa zajistí využití správných technologií výstavby jaderné elektrárny. Výbor tvoří vojenské ministerstvo, ministerstvo energetiky, ministerstvo obrany, ministerstvo pro ropu a nerostné suroviny, ministerstvo obchodu a průmyslu, úřad pro jadernou energetiku a organizace pro industrializaci.

Výbor také nedávno spustil internetové stránky v angličtině a arabštině pro registraci místních společností do soutěže na dodavatelské firmy pro jadernou elektrárnu El Dabaa. Z této databáze pak výbor bude volit společnosti a konzultační firmy při zadávání zakázek.

Součástí webových stránek bude prezentace jeho cílů a poslání a později i zprávy o postupu výstavby nové elektrárny a o vypisovaných tendrech na dodávky produktů a služeb. Součástí budou také informace o spolupráci a koordinaci výroby s ruskou firmou Rosatom.

Egyptský úřad pro jaderné elektrárny předloží egyptskému dozornému úřadu všechny dokumenty ke kontrole a porovnání souladu s mezinárodními standardy pro jadernou bezpečnost během několika následujících dní. Mezi úřadem pro jaderné elektrárny a dozorným úřadem probíhají pravidelné schůzky za účelem výměny informací.

Bylo potvrzeno, že ruští experti jsou již na staveništi a doprovází egyptské experty, aby společně dokončili studii lokality a připravili zahájení výstavby, k němuž dojde po získání nezbytných povolení.

Během výstavby budou všechny práce prováděny s maximální bezpečností a důrazem na zajištění jaderné bezpečnosti. Využívání jaderné energie musí být takové, aby neohrozilo bezpečnost lidí, majetek, ani okolní prostředí. V tomto ohledu je výbor pro výstavbu jaderné elektrárny El Dabaa složen z inženýrů, konzultantů a odborníků v oboru jaderné bezpečnosti.

První část ruské půjčky, která byla poskytnuta na realizaci tohoto projektu, již byla alokována. „Půjčka je propojena s projektem. Jakmile budou dokončena měření a bude připraven kompletní projekt, bude úřadem pro jaderné elektrárny vyplacena a schválena první část půjčky. Splácení půjčky začne po zahájení komerčního provozu nových bloků, přesně podle dohody s Ruskem,“ sdělil zdroj z úřadu pro jaderné elektrárny.

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí a ruský prezident Vladimír Putin schválili realizaci smluv o výstavbě jaderné elektrárny o celkovém výkonu 4800 MW.

Komerční provoz prvního bloku má být zahájen v roce 2026 a zbývající bloky zahájí provoz do roku 2028, v souladu s programy výstavby dle dohody obou stran.

Egypt podepsal dohodu s Ruskem na výstavbu jaderné elektrárny v hodnotě 30 miliard dolarů. Úvěr 25 miliard dolarů, pokrývající 85 % nákladů projektu, poskytne Rusko s 3% ročním úrokem.

Zdroj: Dailynewsegypt.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..