Podnik Rolls-Royce má za úkol zmodernizovat systémy regulačních tyčí ve 14 čínských jaderných blocích CPR1000 provozovanými společností China General Nuclear (CGN). Britský strojírenský podnik rovněž uzavřel se třemi čínskými jadernými elektrárnami smlouvy o dlouhodobých službách.

jaderná energie - Podnik Rolls-Royce podepsal se společností CGN smlouvu ohledně systému pro regulační tyče - Ve světě (Hongyanhe units 1 4 460 SNPTC) 1
JE Chung-jen-che (zdroj: WNN)

Podnik Rolls-Royce podepsal smlouvu o modernizaci systému kontrolních tyčí s institutem Suzhou Nuclear Power Research Institute (SNPI), který spadá pod společnost CGN. Podnik prohlásil, že nové partnerství s institutem SNPI umožní společnosti CGN „dosáhnout snížení nákladů a zlepšení účinnosti provozu v jejích elektrárnách“.

Hodnota smlouvy – první svého druhu pro podnik Rolls-Royce v Číně – nebyla zveřejněna.

„Institut SNPI je přední jaderný technologický institut v Číně, který se zaměřuje na zajištění bezpečného a účinného provozu elektráren,“ prohlásil Liou Siao-wej (pinyin: Liu Xiaowei), vedoucí operací podniku Rolls-Royce Nuclear v Číně. „Společnost CGN je vysoce ceněným zákazníkem podniku Rolls-Royce. Jsme potěšeni z důvěry, kterou do nás vkládá, a budeme i nadále poskytovat optimální servisní řešení pro podporu modernizace čínských jaderných elektráren.“

Podnik Rolls-Royce také sdělil, že podepsal smlouvu o dlouhodobých službách s jadernou elektrárnou Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) nacházející se v čínské provincii Liao-ning(pinyin: Liaoning), ve které drží společnost CGN 45% podíl. Kromě toho obnovil smlouvy o podobných službách i v jaderné elektrárně Ta-ja Bay (pinyin: Daya Bay) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) a v JE Ning-te (pinyin: Ningde) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian).

Podnik uvedl, že již od roku 1994, kdy byly uvedeny do provozu jaderné elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan) a Ta-ja Bay, dodává systémy kontroly a řízení (instrumentation and control  – I&C). Nyní dodává technologii systémů I&C, jež je zásadní pro bezpečnost, do více než 70 % čínských jaderných reaktorů v provozu nebo ve výstavbě, stejně jako nouzové dieselové generátory pro téměř 40 % čínských bloků.

V březnu roku 2017 podnik Rolls-Royce oznámil, že dokončil modernizaci neutronových kontrolních systémů na prvním a druhém bloku čínské jaderné elektrárny Lin-kao (pinyin: Lingao), přičemž nahradil analogový systém – původně dodaný kolem roku 2000 – novým digitálním systémem. Bezpečnostně kritický neutronový systém kontroly umožňuje monitorovat okamžitou jadernou energii, kolísání výkonu a radiální/axiální distribuci energie v reaktoru díky měření neutronového toku v reaktoru.

Tato smlouva – podepsaná v říjnu roku 2012 – znamenala pro podnik Rolls-Royce první program modernizace I&C systému v Číně.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..