Finský provozovatel JE Olkiluoto Teollisuuden Voima Oyj (TVO) v nové zprávě uvádí, že plánuje letos na podzim zakládat první várku paliva do reaktoru Olkiluoto 3, jednoho z prvních bloků na světě s francouzským reaktorem EPR. Čeká jen na povolení. Plný provoz bloku však nezačne dříve než v květnu 2019, a i toto datum může být posunuto – TVO čeká na potvrzení ze strany konsorcia Areva-Siemens, jež elektrárnu staví.

jaderná energie - Podle TVO bude palivo do Olkiluoto3 zavezeno koncem letošního roku - Nové bloky ve světě (Olkiluoto 3 September 2016 460 TVO) 1
3. blok JE Olkiluoto v září 2016. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

V dubnovém čísle svého newsletteru zástupci TVO uvedli, že na elektrárnu, která leží v jihozápadním Finsku, dorazilo celkem 241 palivových kazet. „Před nakládáním a po něm nás čeká ještě hodně práce“ (než začne reaktor plně fungovat, pozn. Atominfo.cz).

Horké zkoušky na prvním hotovém EPR reaktoru na světě začaly loni v prosinci. TVO uvádí, že šlo o první testy, kdy reaktor a turbínová část byly na této jednotce v provoze obě zároveň, zatím ještě stále bez paliva. Personál bloku postupně navyšoval teplotu a tlak prvního okruhu až na hodnoty, shodné s provozními, a během této horké fáze bylo provedeno přes 200 systematických testů.

“Až tuto etapu zdárně dokončíme, budeme čekat na bezpečnostní posudek od úřadů pro jaderný dozor a následně na rozhodnutí finské vlády k zahájení plného provozu. Jakmile nám udělí povolení, začneme s prvními kroky směrem k nakládání paliva.“

Zástupci TVO očekávají, že zavážení 241 palivových kazet do reaktoru, jehož výkon činí 1600 MWe, začnou letos na podzim. “To ještě neznamená, že elektrárna začne dodávat proud do sítě,“ uvádí zpráva TVO. “Budeme pokračovat v testech a zkoušení. Na podzim chceme zopakovat některé horké zkoušky, které plánujeme teď na jaro.“ Hlavním důvodem pro opakování zkoušek je skutečnost, že chladicí voda proudí v plně zavezeném reaktoru jinak než v prázdném.

Podle posledního platného harmonogramu by Olkiluoto 3 mělo být připojeno do sítě v prosinci a plný energetický provoz začne v květnu příštího roku. V mezičase proběhne v bloku řada dalších zkoušek.

TVO však uvádí, že stále čeká na „nový upravený harmonogram“ od konsorcia Areva-Siemens – „vzhledem ke zpožděním, která nastala během fáze horkých zkoušek.“ Dodatkem pak: “Zatím není možné stanovit, zda toto zpoždění ovlivní datum zahájení energetického provozu, které je zatím stanoveno na květen roku 2019.“

Konsorcium Areva-Siemens zahájilo stavbu Olkiluoto-3 v roce 2005 na základě smlouvy s TVO podepsané koncem roku 2003. Dokončení bloku bylo původně naplánováno na rok 2009, avšak během výstavby, jak je ostatně vidno z dnešního data, došlo k mnoha zpožděním.

Minulý měsíc TVO uzavřelo s Areva-Siemens dohodu, kterou obě společnosti ukončily dlouhodobý spor o to, kdo vlastně za zpoždění nese zodpovědnost a kdo zaplatí jejich náklady. Výsledek: konsorcium zaplatí provozovateli TVO kompenzaci ve výši 450 milionů eur, zatímco jeho subdodavatelé dostanou naopak „podněcující platbu“ ve výši okolo 150 milionů eur od Finů.

Jouni Silvennoinen, vedoucí projektu za finskou stranu, k tomu uvádí: „Tuto dohodu vidím jako vyhovující. Hlavní body dohody o stavbě na klíč zůstávají v platnosti, zároveň jsme urovnali neshody, které vznikly v průběhu. Teď jednáme s čistým stolem a můžeme se s novými silami soustředit na úspěšné spuštění Olkiluoto 3.“

Stojí za zmínku srovnání s ostatními bloky EPR, budovanými ve světě: Zavážení paliva v Tchaj-šan-1 (pchin-jin: Taishan) v čínském Kuang-tungu (pchin-jin: Guangdong) začalo tento měsíci po udělení povolení ze strany čínských úřadů. Na francouzské Flamanville by mělo začít v posledním čtvrtletí letošního roku, v sekundárním okruhu tohoto bloku však byly nalezeny vadné svary, což může přinést zpoždění. 

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..