29. března proběhlo zasedání vedení koncernu EdF, na kterém byla uvedena jeho dlouhodobá rozvojová strategie. Mezi jeho členy jsou i zástupci vlády, která požaduje snížení podílu jaderné energetiky do roku 2035, avšak koncern jde se svými plány proti její politice zastávané například ministrem pro ekologickou transformaci Nicolasem Hulotem. Informovala o tom francouzská televizní stanice BFM TV na svém webu.

Podle jednoho z účastníků zasedání je hypoteticky možné dosáhnout snížení podílu jaderné energetiky až v letech 2040-50, v žádném případě ne v roce 2035, což požaduje vláda. „Nemůžeme se zařizovat podle jednoho určitého data,“ míní člen vedení EDF. „To je iracionální politika, my potřebujeme nějaký robustní, racionální plán.“
Podle odhadů EDF nebude možné do roku 2029 vyřadit z provozu žádné energetické bloky kromě dvou bloků jaderné elektrárny Fessenheim. „Máme rozsáhlý plán na vybudování velké sítě solárních elektráren a do roku 2035 teoreticky můžeme zvládnout jich vybudovat tolik, že to může nahradit pět bloků,“ uvádí jiný zdroj blízký ke koncernu. „Do té doby, dokud nemáme dobré náhradní řešení, nebudeme uzavírat žádné jiné bloky.“
Ve srovnání s návrhem vlády, podle něhož je třeba vyřadit do roku 2035 deset reaktorů, jsou tak plány EDF dvakrát skromnější. Rok 2029 není vybrán náhodou – jde o 50. výročí spuštění jaderné elektrárny Tricastin, druhé nejstarší ve Francii po Fessenheimu, a EDF chce provozovat všech svých 58 reaktorů po dobu právě 50 let.
Zdroj: BFM TV