Japonský jaderný regulátor schválil plány agentury Japan Atomic Energy Agency (JAEA) pro demontáž a likvidaci prototypu rychlého reaktoru Monju. Agentura JAEA předložila v prosinci loňského roku regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) plán, který byl dříve schválen vládou jmenovaným týmem.

jaderná energie - Plán na demontáž a likvidaci reaktoru Monju byl schválen japonským regulátorem - Ve světě (Monju FBR 460 JAEA) 1
Reaktor Monju (zdroj: WNN)

Klíčová část japonského jaderného energetického programu – rychlý množivý reaktor Monju s instalovaným výkonem 280 MWe nacházející se ve městě Curuga v prefektuře Fukui – původně zahájil provoz v roce 1994. Po pouhých čtyřech měsících byl však odstaven, když došlo k úniku asi 700 kg kapalného sodíku z chladicí smyčky v sekundární části. Ačkoliv nedošlo k žádným zraněním a žádná radioaktivita neunikla z budov patřících k reaktoru, tento incident byl zkomplikován pokusy operátora o zahlazení rozsahu škod. Reaktor byl nakonec restartován v květnu roku 2010, avšak během odstávky později v témže roce při vysouvání zavážecího stroje došlo k upadnutí vysouvacího segmentu do reaktorové nádoby a od té doby byl reaktor mimo provoz. Vybavení bylo následně opraveno a nahrazeno, ale úřad NRA neumožnil znovuspuštění reaktoru. V listopadu roku 2015, po obavách ohledně kontrol zařízení, regulační úřad stanovil, že agentura JAEA není kompetentní k provozování reaktoru. V prosinci roku 2016 vláda oficiálně oznámila své rozhodnutí ohledně demontáže nečinného reaktoru Monju.

Vláda jmenovala tým, který má za úkol koordinaci demontáže reaktoru Monju. Tým je složený ze zástupců sekretariátu vlády; agentury JAEA; ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a techniky; a ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu. V červnu roku 2017 přijal tým základní vládní politiku pro demontáž reaktoru a schválil základní plán agentury JAEA k realizaci tohoto úkolu. Cílem agentury JAEA je vytvoření systému a organizace pro bezpečnou demontáž reaktoru během 30 let s použitím nejnovějších japonských a mezinárodních technologií i odborných znalostí.

Agentura JAEA předložila dne 6. prosince úřadu NRA podrobnější plán na demontáž reaktoru Monju -v souladu se základní vládní politikou. Tento plán zahrnuje celkem čtyři etapy. V počáteční fázi agentura JAEA přemístí veškeré palivo z reaktoru do lokálního skladovacího bazénu, a to do fiskálního roku 2022. Ve druhé a třetí fázi bude kapalná sodíková chladicí kapalina extrahována z reaktoru Monju a související zařízení bude demontováno. Poslední fáze pro demolici a odstranění reaktorové budovy proběhne do fiskálního roku 2047.

Úřad NRA nyní schválil plán agentury JAEA. Podle tiskové agentury Yomiuri Shimbun je nyní agentura JAEA připravena zahájit v červenci práci na odstranění paliva z reaktoru Monju.

Podle odhadu vlády dosáhnou celkové náklady na demontáž reaktoru Monju částky přesahující 3,5 miliardy dolarů. Tato částka zahrnuje 2,12 miliardy dolarů na údržbu; 1,27 miliardy dolarů na demontáž elektrárny a 141 milionů dolarů za odstranění paliva a přípravy pro demontáž.

Agentura JAEA dne 28. března oznámila, že plánuje spustit od 1. dubna nové oddělení ve městě Curuga, které se bude zabývat vývojem technologií pro demontáž reaktoru Monju a experimentálního pokročilého tepelného reaktoru v jaderné elektrárně Fugen, který byl trvale odstaven v roce 2003.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..