Nigerijská vláda se silně zavázala k rozvoji infrastruktury v rámci projektu pro jadernou energetiku – k tomuto závěru dospěla mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Nigérie, jejíž hospodářský vývoj je brzděn nedostatečnými dodávkami elektřiny, zvažuje potenciální roli jaderné energie ve svém energetickém mixu, sdělila agentura MAAE. Tento západoafrický stát čítající přibližně 21 milionů lidí je v současné době čtvrtým největším světovým producentem uranové rudy.

jaderná energie - Nigérie dokončila misi agentury MAAE ohledně jaderné infrastruktury - Ve světě (IAEA INIR mission to Niger April 2018 460 IAEA) 1
Schůzka zástupců Nigérie a MAAE (zdroj: WNN)

Tým v rámci mise Integrated Nuclear Infrastructure Review (INIR) poznamenal, že vláda zřídila strategický orientační výbor Strategic Orientation Committee a národní technický výbor National Technical Committee pro svůj jaderný program, kterému předsedal premiér a prezident nigerijského úřadu Nigerian High Authority for Atomic Energy (HANEA). Tyto dva výbory tvoří organizaci Nuclear Energy Programme Implementing Organization (NEPIO). Nigérie již dokončila nebo iniciovala několik studií týkajících se vývoje jaderné infrastruktury a připravila komplexní zprávu shrnující výsledky, doplnila agentura MAAE.

Zeinabou Mindaoudou Souley, prezidentka úřadu HANEA, prohlásila, že Nigérie je odhodlána pečlivě rozvíjet svůj jaderný program krok po kroku.

 „Mise INIR byla opravdu obohacující zkušeností, která nám pomůže pokročit vpřed,“sdělila prezidentka úřadu Mindaoudou Souley. „Doporučení a návrhy mise INIR budou důkladně přezkoumány a řešeny, aby posílily důvody pro pokračování v rozvoji jaderné energie v Nigérii.“

Tým se skládal z mezinárodních odborníků z Francie, Maroka, Španělska a Spojeného království, stejně jako z členů personálu agentury MAAE. Přezkoumal stav 19 otázek týkajících se infrastruktury jaderného programu s využitím hodnocení Nuclear Energy Series Evaluation of the Status of National Infrastructure Development agentury MAAE. Před misí INIR, kterou podpořilo oddělení pro Afriku v oddělení technické spolupráce agentury MAAE, připravila Nigérie sebehodnotící zprávu, jež se zabývala všemi otázkami ohledně infrastruktury, a předložila ji spolu s ostatními podpůrnými dokumenty agentuře MAAE.

Doporučení týmu zahrnují: rozvoj integrovaného pohledu na celkové náklady projektu jaderné elektrárny; pokračující posuzování a rozvoj právního a regulačního rámce a zajištění, aby byly zohledněny všechny nezbytné prvky vnitrostátní politiky a strategie bezpečnosti; a posílení řízení a dokumentace aktivit, které se provádějí za účelem rozvoje jaderného programu.

Tým také identifikoval osvědčené postupy, které by mohly pomoci i dalším zemím zvažujícím zavedení jaderné energie, včetně silného spojení mezi oběma výbory, které tvoří organizaci NEPIO, a angažmá se sousedními zeměmi pro informovanost ohledně plánů, které Nigérie zamýšlí.

Mise INIR jsou založeny na dokumentaci agentury MAAE (IAEA Milestones Approach), která obsahuje 19 infrastrukturních otázek, tří fáze vývoje a tří milníky.

Agentura MAAE publikuje na svých internetových stránkách každou zprávu o misi INIR, a to 90 dní po jejím doručení členskému státu – v případě, že stát písemně nepožádá agenturu MAAE, aby tato zpráva nebyla zveřejněna.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..