Na Třebíčsku přibývají petice proti možnému umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu v území v širším okolí Dukovan. Toto území jako jednu z možných devíti lokalit v ČR zvažuje pro úložiště Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). Podle ankety ČTK z 12. dubna už archy s podpisy proti průzkumu dostaly radnice v Jaroměřicich nad Rokytnou a obecní úřad v Dolních Vilémovicích. Petici proti úložišti podepisují také lidé v Lipníku a zřejmě i jinde.

jaderná energie - Na Třebíčsku přibývají petice proti úložišti v lokalitě u Dukovan - Back-end (hlubinne uloziste podzemi 1024) 1
Model podzemní části hlubinného úložiště. (Zdroj: SÚRAO)

O možné stavbě úložiště v okolí jaderných elektráren Dukovany a Temelín se na rozdíl od zbývajících sedmi dříve vytipovaných lokalit v Česku začalo mluvit až v posledních letech. Nedávno se tam kvůli tomu konaly veřejné debaty. Lokalita označovaná zatím jako EDU – západ se podle údajů na webu správy úložišť dotýká místních částí Jaroměřic nad Rokytnou a obcí Dolní Vilémovice, Lipník, Myslibořice, Ostašov a Zárubice.

Odpůrci úložiště z této lokality se 21. dubna poprvé připojí k celostátnímu Dnu proti úložišti, který bude v Česku počtvrté. Chystají pochod se setkáním na křižovatce cest z Lipníka, Boňova a Ratibořic. Založili také spolek a čekají na jeho registraci.

Starosta Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslav Soukup (ČSSD) 12. dubna řekl, že petici asi s 1500 podpisy proti úložišti převzal od občanů minulý týden. Asi 800 podpisů je od obyvatel města a zbývající od lidí z dalších obcí. Petici už projednala městská rada a příští týden ji dostane na stůl zastupitelstvo. „Jednoznačně město bude stát za našimi občany,“ řekl starosta. V Jaroměřicích nad Rokytnou žije skoro 4200 lidí, záměr správy úložišť by se dotkl hlavně místních částí Boňov, Ratibořice a Příložany.

Pod petici, již dostal po Velikonocích obecní úřad v Dolních Vilémovicích, se podepsalo 260 lidí. Mezi nimi je 218 místních obyvatel, což jsou dvě třetiny voličů v obci. Jak uvedl starosta Miroslav Sedlák (nestraník), už v minulém měsíci však obecní zastupitelstvo přijalo usnesení, že nesouhlasí s pracemi souvisejícími s úložištěm.

Zastupitelé Lipníku s 385 obyvateli přijali usnesení proti provádění průzkumných prací pro úložiště loni 12. prosince. Podle starosty Miroslava Svobody (KSČM) je jedním z důvodů to, že potenciálně využitelný podzemní blok pro stavbu úložiště je vzdálený jen 50 metrů od území, kde se v Lipníku staví nové domy. I v Lipníku lidé podepisují petici proti úložišti, podle organizátorů je pod ní okolo 170 podpisů.

Ve zbývajících obcích podle starostů ještě zastupitelstva o záležitostech kolem úložiště nehlasovala. Starosta Myslibořic Milan Palát (bezp.) řekl, že ve vedení obce jsou domluveni, že budou proti úložišti.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště, jedno z nich, Horka, na rozhraní Třebíčska a Žďárska. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..