Evropská unie musí zajistit, aby zachovala suverenitu nad energií a klimatem, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden Evropskému parlamentu. Snížení emisí musí zůstat pro Evropu prioritou a nahrazování vyřazených jaderných elektráren uhelnými elektrárnami nepomůže tohoto cílu dosáhnout, varoval.

jaderná energie - Macron: Evropa musí upřednostnit snížení emisí - Ve světě (Macron EU 18April18 460) 1
Emmanuel Macron (zdroj: WNN)

V úvodním projevu k diskuzi o budoucnosti Evropy Macron prohlásil, že Evropa se od ostatních mocností odlišuje svým „společným závazkem“ k otázkám, které zahrnují i ochranu životního prostředí, klimatu a zdraví. Také sdělil, že Spojené státy americké „čelí pokušení“ odpojit se a odmítnout otázky mnohostrannosti, klimatu a volného obchodu. Vyzval Evropu, aby svůj závazek bránila.

Macron řekl, že klimatická a energetická suverenita je pro Evropskou unii nezbytná a vyzval blok, aby znovu zahájil debatu o zvyšování evropských příspěvků v rámci Pařížské dohody o změně klimatu. Francie bude požadovat minimální cenu a hraniční daň pro oxid uhličitý, doplnil.

Francie v současné době získává asi 75 % své elektřiny z jaderné energie, ale francouzská vláda v roce 2015 nastolila zákon o energetickém přechodu, jenž stanovil cíl snížit podíl jaderné energie v energetickém mixu na 50 % do roku 2025. Během debaty, která následovala po jeho projevu k parlamentu, Macron řekl, že snížení podílu jaderné energie na francouzském území musí proběhnout takovým tempem, jenž umožní zemi zachovat energetickou soběstačnost.

 „Jádro… neprodukuje emise CO2,“ potvrdil. „Pokud uzavření elektráren povede k opětovnému otevření uhelných elektráren, což byl bohužel případ Německa, degradujete rovnováhu oxidu uhličitého, což je přesně v rozporu s Pařížskými dohodami, a pokud zrychlení tohoto tempa… vede k rostoucí závislosti na některé mimoevropské suverénní moci ohledně dovozu energie, zejména na Rusku, není to dobré rozhodnutí. Proto plně převezmu energetickou strategii, jež má nejvyšší prioritu: snížit emise,“ vysvětlil.

EU na křižovatce

Jaderná energie v současné době zajišťuje 27 % výroby elektřiny v EU a 50 % elektřiny s nízkými emisemi uhlíku, avšak evropský sektor jaderné energie čelí několika výzvám, řekl v minulém týdnu Yves Desbazeille, generální ředitel evropské organizace Foratom na konferenci World Nuclear Fuel Cycle (WNFC), která se uskutečnila v Madridu.

Desbazeille identifikoval na úrovni EU několik klíčových výzev. Cíle EU v oblasti energetiky a klimatu zůstávají nejednoznačné, a to jak pro uhlík, tak pro obnovitelné zdroje energie. To znamenalo, že konkrétní cíle – předložené v roce 2016 v balíčku Clean Energy Package Evropské komise – k vytvoření regulačního rámce pro období po roce 2020, včetně úlohy jaderné energie, nelze stanovit. Jednotlivé státy mají volnost při rozhodování o vlastním energetickém mixu, ale některé země jako Rakousko a Lucembursko učinily právní kroky proti využívání jaderné energie v jiných zemích. Spojené království – hlavní zastánce jaderné energetiky – se rozhodlo vystoupit z EU.

Desbazeille sdělil, že postoj Francie zanechal „velký otazník“, ale doplnil, že projev prezidenta Macrona byl „pozitivním signálem“. Macron podle ředitele Foratomu „dal jasně najevo, že německá Energiewende (politika uzavření všech jaderných elektráren do roku 2022 a jejich nahrazení obnovitelnými zdroji) postrádala smysl.“

Jaderná energie přispívá ke všem hlavním energetickým cílům Evropské unie v oblasti udržitelnosti životního prostředí, konkurenceschopnosti a bezpečnosti dodávek, řekl Desbazeille. EU v současné době dováží 54 % veškeré své energie a má externí účet za elektřinu ve výši 1 miliardy eur za den. Šest členských států se spoléhá na to, že Rusko dodá veškerý svůj plyn, zatímco Rusko a Norsko dodávají 50 % plynu a 40 % ropy do EU. Na druhé straně náklady na uran dovezený do EU činí 2 miliardy eur ročně od řad dodavatelů po celém světě a náklady na jadernou energii jsou méně náchylné na kolísání cen uranu. Souhrnné zásoby uranu, kterými blok disponuje, by stačily na provoz evropských reaktorů po dobu přibližně tří let.

 „EU je nyní na křižovatce a musí učinit dlouhodobá rozhodnutí,“ dodal Desbazeille. „Bude se spoléhat jen na řešení pomocí obnovitelných zdrojů energie a vezme na sebe riziko výpadků energie, nebo přijme inteligentní cestu, kde budou moci obnovitelné a jaderné zdroje každý hrát svou roli?“ zeptal se.

Jaderný hlas

Francie je symbolem a důkazem koncepce vysokého podílu jaderné energetiky po politických rozhodnutích přijatých ve čtyřicátých a padesátých letech, řekla na konferenci WNFC Myrto Tripathi, prezidentka neziskové organizace Voices of Nuclear. Díky stabilitě a schopnosti přizpůsobovat se zatížení výrobního sektoru v zemi je jádro stále častěji viděno jako centrální stabilizátor evropské distribuční soustavy.

Francouzské plány na snížení podílu jaderné energie však znamenají – spolu s některými dalšími evropskými zeměmi, jež využívají jadernou energii, jako je Švédsko a Švýcarsko – že hrozí přijetí právních předpisů, které jsou pro jadernou energii nepříznivé, uvedla Tripathi.

Německá politika Energiewende je považována za „důkaz koncepce“ pro dekarbonizaci bez jaderné energie, avšak studie zjistily, že sedm let a 25 miliard eur po rozhodnutí o uskutečnění této politiky je jediným cílem, který byl splněn, pouze zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v Německu. Německo stále více zakládá svou stabilitu rozvodné sítě na schopnostech svých sousedů, vysvětlila.

Rozhodnutí francouzské vlády uzavřít jadernou elektrárnu Fessenheim, jakmile bude uveden do provozu třetí blok JE Flamanville s reaktorovým designem EPR, je z čistě ideologických důvodů, sdělila Tripathi. Vyzdvihla několik dalších otázek, které by mohly mít vliv i na budoucnost francouzského jaderného programu, včetně vnímání jaderné energie veřejností a „zvyšování přisvojování“ od tvůrců politik „mýty“ – včetně „nemožného snu“ v podobě energie výhradně z obnovitelných zdrojů.

 „Potřeba jaderné energie nikdy nebyla tak velká,“ dodala.

Voices of Nuclear je nevládní organizace, jejímž cílem je poskytovat zaměstnancům v jaderné energii kanál, který jim vyjadřuje podporu a hrdost jejich průmysl.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..