Lidé z Lubence a dalších obcí na Lounsku 11. dubna na setkání se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) kritizovali průzkumné práce v Čertovce, která je jednou z možných lokalit pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Podle Jitky Kantové z Lubence průzkumy negativně ovlivňují firmy i situaci s realitami v regionu, řekla na setkání v obci Blatno. Úložiště má ale v regionu i své příznivce, jeho vznik podporuje například vedení Blatna.

jaderná energie - Lidé z Lounska kritizovali průzkumné práce lokality pro úložiště - Back-end (model hlubinneho uloziste 1024) 1
Vizualizace hlubinného úložiště. (Zdroj: SÚRAO)

Kantová argumentovala tím, že lidé v regionu žijí v nejistotě z budoucího vývoje. „Nevím, co mám ve firmě říkat zaměstnancům. Můj dům je v této lokalitě neprodejný, protože se lidé bojí vzniku úložiště,“ řekla. Někteří lidé v diskusi zpochybňovali i samotný průběh průzkumů, což SÚRAO jednoznačně odmítla.

Ředitel SÚRAO Jiří Slovák představil zanalyzované výsledky průzkumů v Čertovce. „Dosavadní průzkumy sloužily k tomu, abychom vymezili masiv horniny, případné zlomy a vyznačili v mapě oběhy podzemních vod. Tím pádem máme vstup pro bezpečnostní rozbory. Nyní máme na každé lokalitě vymezený vhodný blok pro výstavbu úložiště. Ale je to zatíženo nejistotou danou tím, že máme informace pouze z povrchových průzkumů,“ připomněl Slovák. Počet potenciálních lokalit chce SÚRAO do konce roku snížit z devíti na čtyři, definitivní výběr chce provést do roku 2025.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. O umístění úložiště má vláda rozhodnout do roku 2025. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech ukládá do meziskladů.

V Česku je vytipováno sedm lokalit, kde by mohlo úložiště vzniknout, plus dvě místa v blízkosti jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..