Kanada podepsala memorandum o porozumění s organizací Iter Organisation, aby prozkoumala možnosti, jak se Kanada může podílet na projektu výstavby mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (International Thermonuclear Experimental Reactor – ITER). Tento fúzní reaktor – jehož výstavba započala v roce 2010 – má podle plánu dosáhnout prvního plazmatu v roce 2025.

jaderná energie - Kanada zvažuje účast ve fúzním projektu ITER - Ve světě (Canada Iter April 2018 460 Global Affairs Canada) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

Memorandum o porozumění bylo podepsáno dne 17. dubna v Paříži. Tento dokument podepsali: François-Philippe Champagne, kanadský ministr pro mezinárodní obchod, a Bernard Bigot, generální ředitel organizace Iter Organisation. K podpisu došlo během kanadské obchodní mise ve Francii.

Kanadská vláda poznamenala: „Kanada v současné době není členem projektu ITER, protože finančně nepřispívá do projektu. Vzhledem k historii a zkušenostem Kanady v oblasti technologií umožňujících jadernou fúzi však pomůže memorandum o porozumění mezi Kanadou a organizací Iter určit přesné oblasti, v nichž by kanadští dodavatelé mohli poskytovat odborné znalosti a technologie na komerční bázi do projektu reaktoru ITER.“

Vláda dále podotkla, že tritium – izotop vodíku – je vedlejším produktem provozu těžkovodních reaktorů Candu. Je to také nezbytná součást paliva, které bude potřebné pro projekt reaktoru ITER. Kanada má dlouhou historii odborných znalostí v oblasti technologie a manipulace s tritiem.

 „Kanadské odborné znalosti v oblasti jaderného průmyslu jsou světově proslulé a toto memorandum o porozumění zahájí proces, který zajistí, že kanadští dodavatelé budou schopni poskytovat technologie a odborné znalosti na komerční bázi na podporu projektu ITER, což bude v budoucnu přispívat k dobře placeným pracovním místům střední třídy a k udržitelné energetice,“ uvedl ministr Champagne.

Jim Carr, kanadský ministr pro přírodní zdroje, uvítal podepsání memoranda o porozumění. Prohlásil: „Tato dohoda zajistí, že kanadští dodavatelé budou podporovat projekt ITER na komerční bázi, což pomůže k pokroku v čisté, bezemisní energetiky pro budoucnost.“

Projekt reaktoru ITER je významným mezinárodním projektem pro vybudování tokamakového fúzního zařízení s výkonem 500 MW (vyžadujícího příkon 50 MW) navrženého tak, aby prokázalo proveditelnost fúze jako velkého prakticky nevyčerpatelného a bezuhlíkového zdroje energie.

Evropská unie přispívá téměř polovinou na náklady za výstavbu tohoto zařízení, zatímco ostatních šest členů (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA) přispívají rovnoměrně vůči ostatním. Podle revidovaného harmonogramu, který stanovila organizace Iter v roce 2016, je plánováno první plazma na rok 2025, přičemž experimenty s fúzí deuteria a tritia mají začít v roce 2035. Očekává se, že náklady na výstavbu se budou pohybovat kolem 20 miliard eur – včetně komponent, kterými členové projektu ITER přispěli jako „věcnou podporou“.

Specializované komponenty pro reaktor ITER – celkem asi 10 milionů dílů – jsou vyráběny v průmyslových zařízeních po celém světě. Následně jsou dodávány na staveniště reaktoru ITER, kde musejí být sestaveny kus po kusu do finálního stroje.

V prosinci organizace Iter Organisation oznámila: „Podle přísných metrik, které měří výkonnost projektu, je nyní dokončeno 50 % z celkových stavebních prací na cestě k dosažení prvního plazmatu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - 4. blok Rostovské JE dosáhl 100% výkonu - Ve světě (Rostovska JE 1024) 2
Předcházející článek

jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 4 - Ve světě (PeachBottom1asbuilt) 3
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..