Kanadské laboratoře Canadian Nuclear Laboratories (CNL) vybídly projektanty malých modulárních reaktorů (small modular reactor – SMR), aby posoudili výstavbu a provoz demonstračního projektu technologie SMR v lokalitě, kterou spravují. Laboratoře CNL si kladou za cíl vybudovat nový reaktor SMR ve své oblasti Chalk River do roku 2026.

jaderná energie - Kanada vybízí dodavatele reaktorů SMR k demonstračnímu bloku - Ve světě (Chalk River vision CNL 460) 1
Vizualizace projektu (zdroj: WNN)

Laboratoře CNL uvedly, že výzva představuje zahájení procesu přezkumu jejího reaktoru SMR, včetně fáze předkvalifikace, která umožňuje laboratořím CNL vyhodnotit „technické a obchodní výhody navržených designů, posoudit finanční životaschopnost projektů a přezkoumat nezbytné národní požadavky na bezpečnost a integritu“.

Výzva vychází ze žádosti laboratoří CNL ohledně vyjádření zájmu o technologii SMR, která byla zahájena v loňském červnu a která vedla k odpovědím od 80 organizací z celého světa, z nichž 19 vyjádřilo zájem o umístění prototypu nebo demonstračního reaktoru SMR v areálu laboratoří CNL. Kanadská jaderná vědecká a technologická organizace CNL v loňskem roce stanovila cíl umístění nového reaktoru SMR ve své lokalitě Chalk River do roku 2026.

 „Laboratoře CNL jsou hrdé na to, že rozšířily tuto výzvu k projektantům reaktorů SMR z celého světa a podnikli jeden z nejdůležitějších kroků směrem k úspěšnému nasazení malého modulárního reaktoru v Kanadě,“ řekl prezident a generální ředitel laboratoří CNL Mark Lesinski. „Na základě včasných diskusí s našimi zainteresovanými stranami a širším jaderným průmyslem očekáváme silný zájem a nadšení pro toto oznámení.“

Výzva zůstane otevřená, doplnily laboratoře CNL, s pravidelnými náborovými koly, jež se budou konat každé pololetí. Žádosti obdržené do 28. května budou posuzovány v prvním kole.

Laboratoře CNL také sdělily, že státní kanadská korporace Atomic Energy of Canada Limited (AECL) – majitel lokalit, jež jsou spravovány laboratořemi CNL – „vyvíjí proces, pomocí něhož by laboratoře CNL mohly doporučit vytvoření jednoho nebo více demonstračních projektů reaktoru SMR na jednom či více místech vlastněných korporací AECL (včetně laboratoří Chalk River Laboratories a Whiteshell Laboratories)“.

Žádosti v rámci výzvy budou probíhat prostřednictvím čtyřstupňového procesu. V návaznosti na předkvalifikační fázi, která posoudí projektanty podle předběžných kritérií, musí žadatelé dokončit fázi plánování, jež bude vyžadovat přísnější finanční požadavky a úplné posouzení financování a projektových nákladů. Třetí fáze – jednání o pozemkovém uspořádání a dalších smlouvách – by vedla k podpisu dohody o dané lokalitě s korporací AECL. V závěrečné fázi realizace projektu bude blok s reaktorem SMR licencován. Tato fáze zahrnuje také jeho vybudování, testování, uvedení do provozu, provozování i vyřazení z provozu.

Richard Sexton, prezident a generální ředitel korporace AECL, prohlásil: „Tento vyzývací proces byl speciálně navržen laboratořemi CNL k tomu, aby vyzval projektanty reaktorů SMR k řešení různých otázek při plánování a poskytl laboratořím CNL a korporaci AECL potřebné informace k tomu, aby mohly činit informovaná rozhodnutí. Potenciál technologie SMR je mimořádně zajímavý, ale máme zodpovědnost zajistit, aby projekty byly technicky proveditelné, aby se Kanadě i Kanaďanům vyplatily (poměr cena – výkon), a především – aby byly bezpečné pro životní prostředí, pracovníky i veřejnost.“

Kanadská komise Canadian Nuclear Safety Commission se v současné době podílí na předlicenčním přezkumu licencování přezkumných designů od dodavatelů – volitelné službě k posouzení návrhu jaderné elektrárny založené na reaktorové technologii dodavatele – pro deset malých reaktorů s instalovaným výkonem v rozmezí 3 -300 MWe.

V únoru Kanada zahájila proces přípravy podrobného plánu pro zkoumání potenciálu aplikace reaktorové technologie SMR v rozvodné síti a mimo ni. Podrobný plán – jenž je součástí programu Energy Innovation Program vládní agentury Natural Resources Canada – má za cíl pomoci Kanadě stát se světovým lídrem na vznikajícím trhu s technologií SMR. Pod řízením zainteresovaných provinciálních a územních samospráv i energetických společností bude vedení poskytováno organizací Canadian Nuclear Association. Tato organizace zapojí zúčastněné strany, aby lépe porozuměly jejich názorům na priority a výzvy související s možným vývojem a rozmístěním reaktorů SMR v Kanadě. Podrobný plán bude dokončen později v tomto roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..