Jaroměřice nad Rokytnou na Třebíčsku vyhlásily na 16. června referendum o úložišti jaderného odpadu. Jsou součástí lokality, kterou zkoumá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) jako jednu z možných pro umístění vyhořelého jaderného paliva. Referendum zvažuje také nedaleká obec Lipník. Lidé ale musí mít víc informací, teď je na ně ještě brzy, řekl starosta Lipníku Miroslav Svoboda. Zastupitelé Lipníku i Jaroměřic už ve svých usneseních výstavbu úložiště odmítli. Nedaleké Myslibořice o něm budou jednat 26. dubna.

jaderná energie - K jadernému úložišti na Třebíčsku se lidé vyjádří v referendu - Back-end (ukladaci tunel rez horizontalne a 740) 1
Vizualizace ukládací komory. (Zdroj: SÚRAO)

Referendem se Jaroměřice občanů zeptají, zda souhlasí s vybudováním hlubinného úložiště na území města. „Zastupitelé v tom mají jasno, z 19 přítomných bylo 19 pro usnesení, že jsme proti úložišti, ale abychom tomu dali váhu a abychom to přenesli na budoucí zastupitelstvo, rozhodli jsme se pro referendum,“ řekl jaroměřický starosta Jaroslav Soukup.

„Referendum připadá v úvahu i u nás, aby tím bylo i nové zastupitelstvo vázáno,“ řekl Svoboda. Má ale obavy, že pořád nejsou dostatečně známá všechna fakta, protože ještě nebyly zveřejněny detaily výstavby a fungování hlubinného úložiště. „Postupem času vycházejí najevo další věci, které by si lidé měli uvědomit. Je tam pořád hodně děr a hodně nevysvětlených věcí,“ řekl Svoboda.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území zvažovaných pro úložiště. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..