Organizace Atomic Energy Organisation of Iran a firma Nuclear Power Production and Development Company of Iran podepsaly dodatečnou dohodu k současné obchodní smlouvě na dodávku jaderného paliva do prvního bloku jaderné elektrárny Búšehr. Podle nového dokumentu nahradí ruský výrobce jaderného paliva – společnost JSC TVEL – palivové články UTVS dodávané pro reaktor VVER-1000 pokročilejším palivovým designem TVS-2M.

jaderná energie - Íránský první blok JE Búšehr přechází na palivo TVS-2M - Ve světě (Bushehr ASE 460) 1
JE Búšehr (zdroj: WNN)

Nová generace palivových článků TVS-2M má vyšší uranovou kapacitu, spalování paliva a robustnost ve srovnání s palivem UTVS, což znamená, že změna zlepší technickou a ekonomickou výkonnost tohoto bloku a navíc sníží množství použitého jaderného paliva, které je produkováno při výrobě elektřiny, uvedla společnost TVEL dne 25. dubna.

První dodávka palivových článků TVS-2M do Íránu je naplánována na rok 2020.

 „Pro ty reaktory typu VVER-1000, které používají palivo UTVS, je přechod na palivo TVS-2M optimální z hlediska technologické konzistence,“ řekl Alexander Ugryumov, viceprezident pro výzkum a vývoj ze společnosti TVEL. Všechny bloky tohoto typu, které se nacházejí v Rusku, již přešly na nové palivo a pracuje se na tom, aby se i u ostatních bloků s designem VVER-1000, kterou jsou provozovány v zámoří, postupovalo stejně, dodal.

Společnost TVEL je jediným dodavatelem jaderného paliva pro ruské jaderné elektrárny a dodává palivo i pro 75 reaktorů ve 14 zemích, pro výzkumné reaktory v osmi zemích a rovněž pro reaktory patřící do ruské jaderné flotily. Každý šestý reaktor ve světě používá palivo společnosti TVEL, sdělila společnost.

První blok JE Búšehr – jenž byl uveden do provozu v roce 2011 – byl první jadernou elektrárnou na Blízkém východě. Tento blok obsahuje reaktor s instalovaným výkonem 1000 MWe, který produkuje přibližně 5,9 TWh elektrické energie ročně. V Iránu je ve výstavbě dvoubloková jaderná elektrárna, Búšehr II, jež by měla po dokončení v roce 2026 přidat do sítě 1,8 GWe jaderné kapacity.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..