Stejných stavebních milníků – instalace tlakové nádoby reaktoru – bylo dosaženo jak ve čtvrtém bloku jaderné elektrárny Vogtle nacházející se v americkém státě Georgii, tak v pátém bloku jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyange) v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning).

jaderná energie - Instalace reaktorových nádob do bloků v USA i v Číně - Nové bloky ve světě (Vogtle 4 RPV installation 460 Georgia Power) 1
Staveniště JE Vogtle (zdroj: WNN)

Reaktorová nádoba byla dne 29. března vyzdvihnuta na své stálé místo v jaderném ostrově čtvrtého bloku JE Vogtle, oznámila společnost Georgia Power. Tlaková nádoba o výšce téměř jedenácti metrů bude obsahovat aktivní zónu reaktoru a související vnitřní komponenty – včetně vnitřních částí reaktorové nádoby.

Komponenta – vážící 306 tun – byla vyrobena společností Doosan Heavy Industries v Jižní Koreji. Následně byla převezena do přístavu Savannah, a poté byla přepravena na staveniště na speciálním železničním vozu. Operace vyzdvižení reaktorové nádoby na její místo byla provedena za použití jednoho z největších jeřábů na světě.

Nyní budou zahájeny práce zaměřené na instalaci dalších hromadných komodit jako například potrubí, čerpadel a kabeláže v celém reaktorovém systému čtvrtého bloku JE Vogtle. Rovněž začnou přípravy na instalaci prvních parogenerátorů na tomto bloku.

Společnost Georgia Power – dceřiná společnost podniku Southern Company – vlastní 45,7 % projektu na výstavbu dvou bloků s designem AP1000 v lokalitě jaderné elektrárny Vogtle poblíž města Waynesboro. Dalšími spoluvlastníky projektu jsou firma Oglethorpe Power (30 % akcií), podnik MEAG Power (22,7% podíl) a město Dalton (1,6 % akcií). Poté, co v loňském roce dodavatel, firma Westinghouse, vyhlásil bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech, společnost Georgia Power společně s komisí Georgia Public Service Commission (PSC) v srpnu předložila doporučení, aby byla výstavba dvou bloků AP1000 dokončena, a to jako nejekonomičtější volba pro zákazníky. V prosinci komise PSC jednohlasně schválila doporučení společnosti Georgia Power na dokončení třetího a čtvrtého bloku JE Vogtle.

Výstavba třetího bloku JE Vogtle začala v březnu roku 2013 a pro čtvrtý blok byla zahájena v listopadu téhož roku. Tyto bloky budou jako první ve Spojených státech amerických používat technologii AP1000 – po oznámení společnosti Scana Corporation, dceřiné firmy podniku South Carolina Electric & Gas, ze srpna loňského roku o jejím rozhodnutí zastavit výstavbu dvou reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně VC Summer.

Podle plánu má třetí blok JE Vogtle – ve kterém byla tlaková nádoba reaktoru instalována v listopadu roku 2016 – vstoupit do komerčního provozu v listopadu roku 2021. Čtvrtý blok ho má následovat o rok později.

Stejný milník pro pátý blok JE Chung-jen-che

Tlaková nádoba reaktoru pátého bloku čínské jaderné elektrárně Chung-jen-che byla instalována dne 30. března, oznámila společnost China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited (CNI23), konstruktér této elektrárny.

Nádoba – měřící 10 metrů na výšku, 4,6 metru v průměru a vážící 261 tun – byla dne 18. března přivezena lodí do areálu JE Chung-jen-che. Po doručení byla tato komponenta, kterou vyrobil podnik Shanghai Electric Nuclear Power Equipment Co Ltd, přemístěna přímo na nosnou konstrukci jaderného ostrova pátého bloku.

Pátý blok je prvním ze dvou reaktorů s designem ACPR-1000 navržených společností CGN s instalovaným výkonem 1 080 MWe. Oba bloky budou dohromady tvořit druhou část jaderné elektrárny Chung-jen-che. Jakmile bude blok uveden do provozu, tlaková nádoba reaktoru bude pracovat pod tlakem 155 barů při teplotě vyšší než 300 °C.

Výstavba první části této elektrárny, jež obsahuje čtyři tlakovodní reaktory CPR-1000, byla zahájena v srpnu roku 2009. První a druhý blok vstoupily do komerčního provozu v červnu 2013, respektive v květnu 2014, zatímco třetí blok zahájil komerční provoz v srpnu 2015 a čtvrtý blok ho následoval v září 2016.

Výstavba pátého bloku započala v březnu roku 2015, zatímco stavba šestého bloku byla zahájena v červenci téhož roku. Instalace tlakové nádoby reaktoru v šestém bloku má podle plánu začít do konce letošního roku. Společnost CGN uvedla, že dokončení druhé části tohoto projektu je očekáváno v roce 2021.

Jaderná elektrárna Chung-jen-che je vlastněna a provozována společností Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co – společným podnikem firem CGN a State Power Investment Corporation, přičemž každá drží 45% podíl. Zbývajících 10 % akcií vlastní podnik Dalian Municipal Construction Investment Co.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..